Роналдо наказа Швеция и приближи Португалия до Мондиал 2014 (видео)

Кристиано Роналдо донесе победата на Португалия с 1:0 над Швеция в големия сблъсък от плейофите за Мондиал 2014 между Португалия и Швеция на стадион "Луш" в Лисабон. Попадението падна едва в 82-ата минута. Мигел Велосо центрира, а мегазвездата на Реал (Мадрид) направи невъзможен удар с глава, за да прокара топката под плонжа на вратаря на Швеция Исаксон. До този момент португалецът беше умело опазван от бранителите на Швеция, но големият майстор имаше нужда от минимален шанс, за да свърши работата си на терена.

С чистата победа Португалия се приближи много близо до участие на световното, но всичко ще се реши на реванша в Швеция идната седмица. За статистиката това беше първа загуба на Швеция от Португалия в сблъсъците помежду им.

Португалия показа зъби още в първите секунди на мача, когато организира опасна атака по дясното крило. Центрирането в наказателното поле на Жоао Перейра обаче не стигна до играч в червени екипи и стражът Исаксон изпълни аут.

Първата изключително сериозна опасност пред шведската врата обаче се случи в 4-ата минута. Кристиано Роналдо подаде пред наказателното поле на Раул Мейрелеш, който с едно докосване изведе Жоао Мутиньо, но футболистът на Монако не успя да преодолее стража Исаксон, който добре парира изстрела му.

В следващата атака се покачи и напрежението пред вратата на Португалия. Лустиг напредна по крилото, центрира, но малко не стигна на Елмандер да засече точно топката в мрежата. Шведите се настаниха в полето на Португалия и добиха право да изпълнят първия ъглов удар в мача. Топката беше изчистена далеч от наказателното поле, откъдето последва силен, но и доста неточен удар.
Португалия отговори с нова атака отдясно, но играта беше спряна след поредното центриране на Мейрелеш поради засада.

В 14-ата минута Качаниклич беше изведен много опасно с далечен пас на лявото крило, напредна в наказателното поле, но се забави с удара и устремът му беше спрян от защитата на португалците.

В следващата минута Кристиано Роналдо беше фаулиран от Елм и реферът отсъди пряк свободен удар пред вратата на Швеция. Роналдо се нагърби с изпълнението, но прати топката в стената.

Постепенно играта се успокои, но това чувство се оказа измамно. В 20-ата минута Ибрахимович пропусна едно прострелно центриране на Себастиан Ларсон, който от движение стреля много мощно. В следващата минута гостите получиха право на пряк свободен удар от границата на наказателното поле. Ким Калстрьом стреля, но топката облиза гредата.

Кристиано Роналдо беше много близо до откриване на резултата в 28-ата минута. Раул Мейрелеш се опита да го изведе сам пред вратаря,но в последни момент бранител на Швеция отклони топката, която попадаше право в краката на аса на Реал (Мадрид).

Липсата на гол изнерви изключително много португалците. Роналдо и Нани си размениха реплики след едно неразбирателство в наказателното поле.
Пет минути преди края на полувремето зрителите на "Луш" се хванаха за главата след поредния пропилян шанс. Пощига беше изведен перфектно от Нани, но нападателят на Валенсия си поведе по-силно от необходимото топката и не успя да отправи изстрел.

Втората част започна с невероятен карамбол пред вратата на Исаксон. Една изсипана топка в наказателното поле завари стражът на Швеция неподготвен. Пепе и Пощига се опитаха да я достигнат, а накрая Роналдо стреля неточно, но преди това реферът отсъди игра с ръка за футболист на Португалия.
В 56-ата минута Моутиньо намери Коентрао, който проби в наказателното поле, напредна, но бранител на Швеция изчисти в ъглов удар.
Към 60-ата минута статистиката показваше смазващо предимство в броя на атаките в полза на Португалия - 33:14.

Въпреки засилващото се напрежение, гол така и не падаше. Само в рамките на минута иберийците създадоха две нови опасности. Първо Моутиньо напредна опасно, но не успя да отправи точен пас към Роналдо от аутлинията. В следващата пък последва опасен изстрел с глава, който свари Исаксон неподготвен. За негово щастие обаче ударът беше неточен.

В търсене на раздвижване в атака треньорът на Португалия извади Елдер Пощига и пусна на негово място Уго Алмейда.

В 68-ата минута Луиш Нани прати топката в очертанията на вратата с удар по земя, но Исаксон се справи с опасността.
Шведите изцяло се прибраха в своята половина, като в предни позиции остана само Златан Ибрахимович. Шведите започнаха да печелят време. Четвърт час преди края Кристиано Роналдо настъпи по глезена вратарят Исаксон, който не пропусна възможността да полежи на тревата. В същото време португалската звезда получи жълт картон.

Шведите можеха да останат с човек по-малко, след като Елмандер се хвърли за дузпа в 80-ата минута. Той имаше жълт картон и реферът можеше да му покаже втори за симулацията, но беше пожален.

Логиката възтържествува в 82-ата минута, когато капитанът на Португалия Кристиано Роналдо с фамозен гол с глава откри резултата. Само две минути по-късно отново след удар на Роналдо с глава топката срещна горната греда. Гостите изпаднаха в нокаут, а вдъхновените домакини продължаваха да търсят втори гол, но така и не стигнаха до него.

Португалия е на плейоф за втори път в своята история, след като по пътя към Мондиал 2010 "мореплавателите" елиминираха Босна и Херцеговина след две победи с по 1:0.

Португалия - Швеция 1:0

1:0 - Роналдо (82)

Португалия: Руи Патрисио, Жоао Перейра, Пепе, Бруно Алвеш, Фабио Коентрао, Мигел Велосо, Раул Мейрелеш (78-Жосуе), Жоао Мутиньо, Елдер Пощига (66-Уго Алмейда), Кристиано Роналдо, Луиш Нани.

ж.к. - Кр. Роналдо, Жоао Перейра

Швеция: Исаксон, Лустиг, Нилсон, Антонсон, Мартин Олсон, Ларсон, Качаниклич, Калстрьом (78-Свенсон), Ибрахимович, Елмандер (88-Герндт), Расмус Елм (72-Вентерблум).