"Българският" Амкар сложи край на победната серия на Зенит (видео)

Големият фаворит за титлата в Русия Зенит изненадващо се препъна срещу Амкар и мачът на "Петровски" завърши 1:1. Питерци имаха 8 поредни победи в Премиер лигата, но с храбрата си игра гостите от Перм заслужиха точката. Защитникът Фибел Томас откри за Амкар в 26-ата минута след асистенция на Георги Пеев, а Дани изравни от спорно положение в 38-ата. Мачът ще се запомни и със спорното съдийство на Сергей Карасьов, който през второто полувреме сериозно ощети Амкар.

Пеев, Благой Георгиев и Петър Занев бяха титуляри за гостите, а Захари Сираков се появи в 88-ата минута на мястото именно на Занев. Левият бек на националния ни отбор имаше тежката задача да спира пробивите на суперзвездата Хълк и в повечето случаи успяваше да му противодейства. В една ситуация преди почивката Занев задържа бразилеца в наказателното поле, но реферът не отсъди дузпа.

Зенит пропусна няколко положения в началото чрез Хълк и Виктор Файзулин, а в 28-ата минута изненадващо се оказа в ролята на догонващ. Центриране на Георгиев от корнер не беше изчистено и Фибел успя да стреля, топката се отби в Георги Пеев и стана още по-удобна за тъмнокожия бранител на Амкар, който опъна мрежата.

Зенит реагира бързо и възстанови равенството с 10-ото попадение за сезона на Дани, който се изравни на върха в голмайсторската листа с Артьом Дзюба. Преди топката да стигне до португалеца обаче, Аксел Витсел фаулира Андрей Семьонов, което остана незабелязано от Карасьов. Хълк и Роман Широков бяха близо до втори гол за Зенит, а на полувремето Лучано Спалети смени Андрей Аршавин с Александър Кержаков. В 54-ата минута Витсел уцели гредата, но страничният съдия вече беше вдигнал флага за засада.

Малко по-късно дойде и най-спорното положение в мача. Мартин Якубко излезе сам срещу Юрий Лодигин, който го спъна в наказателното поле, но единият от помощниците отново сигнализира за засада. Повторенията показаха, че такава няма и ако съдията не беше сгрешил, Зенит щеше да остане с човек по-малко, а гостите да получат дузпа.

Футболистите на Амкар още веднъж претендираха за дузпа, но този път Карасьов правилно извади жълт картон за симулация на резервата Артур Рябокобиленко. В края на мача Спалети усили атаката с пускането на Олег Шатов и Владимир Бистров, но домакините така и не можаха да се доберат до победата.

С днешното равенство Зенит събра 36 точки - шест повече от Спартак (Москва) и Локомотив (Москва), които още не са изиграли мачовете си от 15-ия кръг. Амкар има 24 точки и дели шестата позиция с Краснодар.