БФ Волейбол официално представя Джанлоренцо Бленджини като национален селекционер

Федерер сложи край на победната серия на Григор (видео/пълен запис+галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отстъпи с 3:6, 6:7 (2) пред носителя на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер на 1/4-финалите на турнира в Базел. По този начин 32-годишният швейцарец, поставен под №3 в схемата, сложи край на серията от 7 поредни победи на Димитров, който спечели турнира в Стокхолм миналата седмица. Това бе първата среща между дългогодишния №1 в света и 22-годишния хасковлия, който често е сравняван с Федерер.

Поставеният под №3 Григор водеше с 3:2 в първия сет, но Федерер спечели 4 поредни гейма. Димитров имаше 5 брейкпойнта, 3 от които бяха поредни още в първото подаване на швейцареца, но не успя да пробие. Във втория сет Димитров имаше три поредни сетбола при 5:3 и сервис на Федерер, а след това младият българин сервираше за втората част при 5:4, но допусна пробив. Стигна се до тайбрек, в който Григор, който във втория сет изглеждаше уморен, взе само 2 точки и двубоят приключи.

Петкратният шампион в родния си град Базел Федерер ще срещне на 1/2-финалите Вейсък Поспишил (Канада), който по-рано днес надделя със 7:6 (11), 6:4 над хърватина Иван Додиг.

Григор започна с отличен-сервис гейм, в който поведе с 40:0, загуби следващите две точки, но това не го притесни и българинът излезе напред в резултата в самото начало на двубоя. Федерер имаше много проблеми в откриващото си подаване, в което се стигна до 0:40. При точката за 0:40 Димитров направи страхотен уинър от ретур от бекхенд, при който швейцарецът само изгледа профучаващата покрай него топка. Димитров имаше общо 5 брейкпойнта в този втори гейм от мача, но Федерер все пак задържа подаването си и изравни - 1:1. Последва нов много убедителен гейм за нашето момче и 2:1.

И в третото си подаване от началото на мача Григор бе безпощаден - гейм на нула и 3:2. В шестия гейм на мача Федерер взе за първи път от началото на двубоя без проблеми подаването си и изравни за 3:3.

Първата точка за пробив за Федерер дойде при 3:3 и 30:40 в подаването на Григор. Опитният швейцарец я реализира и излезе напред в резултата за първи път в срещата. Петкратният шампион в Базел Федерер затвърди пробива с гейм на нула и авансът му в резултата стана 5:3. В следващия гейм Федерер осъществи нов пробив и по този начин сложи край на първия сет.

При 1:1 във втория сет Федерер направи слаб сервис-гейм и Григор стигна до 2 брейкпойнта. При първия Димитров изпрати в мрежата ретура си от бекхенд на втория сервис на швейцареца, но при втория Роджър направи двойна грешка и това означаваше пробив за българина. Димитров затвърди пробива и поведе с 3:1.

В осмия гейм Григор трябваше да спасява точка за пробив при 30:40. Българинът запази самообладание, спаси подаването си и поведе с 5:3. Веднага след това се стигна до 0:40 при сервис на Федерер, но швейцарецът стигна до 40:40, взе и следващите 2 точки, и намали на 4:5 изоставането си в резултата.

Григор сервираше за сета, но допусна изоставане от 15:40. Димитров отрази първия брейкпойнт, но при втория сбърка смач, като изпрати топката в аут и швейцарецът върна пробива в последния момент. Федерер спечели следващия гейм и излезе напред в резултата при 6:5. В следващия си сервис-гейм Григор изостана с 0:30, но все пак се пребори за подаването си и се добра до тайбрек. В него обаче хасковлията загуби още първата точка при свой сервис, а малко по-късно авансът на Федерер набъбна на 5:1. Григор намали на 2:5, но нямаше сили за нещо повече и напусна турнира в 1/4-финалната фаза. Все пак, българинът най-сетне стигна до мечтан мач с Федерер и трябва да гледа с оптимизъм към участието си на турнира от серията "Мастърс" в Париж през следващата седмица, където в първия кръг ще срещне представителя на домакините от Франция Микаел Льодра.

Двубоят между Федерер и наричания "Бейби Федерер" Григор продължи 91 минути, като българинът записа 7 аса срещу 3 на швейцареца. Димитров обаче допусна и цели 6 двойни грешки - с 2 повече от своя съперник. Григор имаше цели 10 възможности за пробив в срещата, но реализира само една от тях, докато Федерер бе далеч по-ефективен - 3 от 5.

Димитров си тръгва от Базел с 90 точки за световната ранглиста и 35 850 евро.

Федерер пък ще си гарантира участие в Заключителния турнир на ATP в Лондон за 12-а поредна година, ако триумфира за шести път в Базел. Състезанието в английската столица започва на 4 ноември. Федерер записа тази вечер своята победа №50 в Базел, където миналата година загуби на финала от аржентинеца Хуан Мартин Дел Потро. Последният пък по-рано днес записа победа №300 в тура - 6:3, 6:4 срещу френския квалификант Пол-Анри Матийо. Делпо е шестият аржентинец в историята с поне 300 победи в тура след Гийермо Вилас (929), Давид Налбандян (383), Хосе-Луис Клерк (375), Хуан Игнасио Чела (326) и Мартин Хайте (301). На полуфиналите Кулата от Тандил, както е известен Дел Потро ще мери сили с Едуард Роже-Васлен (Франция), който надви с 6:3, 4:6, 6:3 германеца Даниел Брандс.