Федерер се измъчи, но отново е на финал в Базел

Поставеният под №3 Роджър Федерер се класира за осми пореден път на финала на турнира в родния си град Базел. 32-годишният швейцарец, който е петкратен шампион в състезанието, надви в драматичен мач от 1/2-финалите канадеца Васек Поспишил с 6:3, 6:7 (3), 7:5 след 2 часа и 40 минути игра.

На финала Федерер, който на 1/4-финалите елиминира в два сета първата ракета на България Григор Димитров, ще се изправи срещу добре познат съперник - миналогодишния шампион Хуан Мартин Дел Потро. Водачът в схемата отстрани по-рано днес в първия полуфинал в три сета французина Едуар Роже-Васлен. Федерер и Дел Потро бяха финалисти в турнира и през миналата година, когато аржентинецът победи носителя на рекордните 17 титли от "Големия шлем".

За Федерер утрешният мач ще бъде общо 10-о участие на финала в Базел в кариерата му. Федерер имаше шанс да сервира за 40-ата си победа от началото на сезона при 6:3 и 5:3 в своя полза, но допусна пробив. 23-годишният Поспишил изравни за 5:5 и малко след това се стигна до тайбрек. В него Поспишил поведе с 3:0, Федерер намали изоставането си на 3:4, но канадецът взе следващите три точки и вторият финалист трябваше да бъде определен след решаващ трети сет.

В третата част Поспишил реализира ранен пробив за 3:1, но веднага след това загуби подаването си на нула. Ключов се оказа 11-ият гейм на третия сет, в който Федерер стигна до 15:40 в подаването на канадеца. Поспишил отрази 3 точки за пробив в този гейм, но при четвъртата искара малко в аут топката и това означаваше пробив за Роджър. Швейцарецът този път не позволи на съперника си да се върне в мача и зарадва феновете в залата с победа.

40-ият в световната ранглиста Поспишил направи 11 аса, но допусна и 5 двойни грешки, докато Федерер пласира 4 аса и записа една двойна грешка.

Ако спечели финала с Дел Потро, Федерер ще си гарантира място на Заключителния турнир на ATP за 12-а поредна година. Състезанието, в което швейцарецът е триумфирал рекордните 6 пъти, ще се проведе в зала "О2" в Лондон от 4 до 11 ноември.