Григор се разправи с Щепанек и се доближи до мач с Федерер (ВИДЕО)

Първата ни ракета Григор Димитров разби с 6:3, 6:3 опитния чешки тенисист Радек Щепанек в мач от първия кръг на турнира в Базел. По този начин 22-ият в световната ранглиста Димитров се поздрави с шеста поредна победа, след като в неделя спечели историческата първа за българския тенис при мъжете титла от ATP тура. 34-годишният Щепанек е 45-и в света в момента, като е достигал до 8-о място през 2006.

Мачът започна отлично за поставения под №8 в схемата Григор, който реализира два поредни пробива и поведе набързо с 4:0. Щепанек обаче върна един от пробивите, взе три поредни гейма и намали на 3:4. Димитров прекъсна серията на съперника си и спечели следващото си подаване за 5:3, след което реализира пробив на нула и сложи точка на спора в първата част.

В четвъртия гейм на втория сет, при резултат 2:1 в полза на Димитров, българинът пропусна 2 брейкпойнта и Щепанек спаси подаването си за 2:2. В шестия гейм обаче Григор отново притисна Щепанек в подаването на чеха. Стигна се до 0:40 и въпреки че ветеранът отрази първите две точки за пробив, при третата изкара топката в аут при опита си за воле и това означаваше 4:2 за хасковлията. Димитров затвърди пробива, а при 5:3 трябваше да сервира за победа и място във втория кръг. Българинът затвори срещата с гейм на нула и в следващата фаза ще срещне украинеца Александър Долгополов. При нов успех, Димитров ще се изправи на 1/4-финалите за първи път в кариерата си срещу носителя на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер.

Тази вечер Григор сервираше много силно, въпреки че допусна един пробив - при единствения брейкпойнт за Щепанек. Димитров прекърши съпротивата на чеха след само 74 минути игра. Нашето момче записа 9 аса и 0 двойни грешки, докато Щепанек допусна 5 двойни грешки и не направи нито една точка директно от начален удар.

Григор си заработи 45 точки за световната ранглиста с тази победа и 18 275 евро. Ако стигне до мач с Федерер, Димитров ще прибави към актива си 90 точки и ще вземе 35 850 евро.

Двубоят между Димитров и получилия "уайлд кард" от организаторите Долгополов е в четвъртък и започва най-рано в 21,00 часа българско време. Украинецът и българинът са играли веднъж помежду си досега - през 2011 година на 1/8-финалите на турнира на хард в Уинстън-Сейлъм (САЩ) Долгополов печели след здрава битка с 6:4, 1:6, 7:6 (7).