Федерер на финал след гладиаторска битка и 4 спасени мачбола

Роджър Федерер се класира за финала на заключителния "Мастърс" на АТР в Лондон. Швейцарецът надви в битка, продължила почти три часа, сънародника си Стан Вавринка с 4:6, 7:5, 7:6 (6). Двамата показаха тенис от най-висока класа, а драматичната развръзка беше истинско украшение на най-качествения мач от началото на турнира.

Въпреки че имаше само два успеха от 16 мача срещу Федерер, Вавринка излезе на корта със самочувствие и в първия сет успя да наложи волята си. С мощен сервис и стабилна игра от дъното на корта Стан поведе с 5:2, но тогава Федерер се събуди и върна единия пробив. Маестрото взе и следващия гейм, но Вавринка показа характер и успя да затвори сета.

Втората част вървеше равностойно до 5:5. Тогава Федерер за втори път принуди съперника си да сервира за оставане в сета. Вавринка не се справи със задачата и след серия от непредизвикани грешки резултатът беше изравнен.

Вавринка бързо преодоля разочарованието и на старта на третия сет проби. Той запази аванса си до 5:4, когато имаше възможност на свой сервис да приключи мача. И отново нервите му не издържаха. Той имаше три мачбола, но ги пропиля и в крайна сметка Федерер изравни. Вавринк имаше две възможности за нов пробив, но Федерер за кой ли път не трепна в най-напрегнатите ситуации и поведе с 6:5.

Опрян до стената, Вавринка съумя да удържи подаването си и да докара нещата до тайбрек. В неговото начало Стан изпита остра болка в бедрото, но остана на корта. Вавринка се добра до четвърти мачбол, но тогава сервисът на Федерер дойде на помощ. Маестрото взе и следващите две точки, класирайки се за финала.

В него световният номер 2 ще се изправи срещу миналогодишния шампион Новак Джокович.