Финалът е факт! Григор само на победа от нова титла в Стокхолм (видео)

Григор Димитров е на финал на турнира в Стокхолм за втора поредна година. Поставеният под номер 2 в основната схема българин, който защитава трофея си от миналия сезон, победи на 1/2-финала Бърнард Томич (Австралия) с 6:3, 7:5 след 79 минути игра. Така в спор за втората си титла от изданието и общо пета в кариерата утре 23-годишният хасковлия ще се изправи срещу лидера в схемата Томаш Бердих (Чехия) или Матиас Бахингер (Германия), които излизат на корта по-късно тази вечер. Хасковлията записа своята втора победа срещу 76-ия в ранглистата Томич. Предишният им сблъсък бе в Ротердам през 2013 г., когато Григор надделя с 6:3, 3:6, 6:3.

Днешният двубой започна по възможно най-добрия начин за Григор, който реализира ранен пробив. Той взе откриващото си подаване за 1:0, след което се възползва от грешка от бекхенд на съперника си и стигна до два брейкпойнта във втория гейм. Непредизвикана грешка на австралиеца доведе до пробива и преднината от 2:0 за хасковлията. Без особени проблеми Димитров взе и следващия си сервис-гейм за 3:0, а малко по-късно постави отново под напрежение опонента си. Все пак Томич измъкна подаването си за 1:3 и записа гейм в сметката си. До края на тази първа част Димитров бе тенисистът, който по-лесно печелеше подаванията си. В осмия гейм Томич имаше аванс от 40:0, но допусна изравняване на резултата. Въпреки лекото колебание 21-годишният състезател не се пропука отново и взе гейма при собствен начален удар. Разликата от един пробив се запази до края на тази част, като още при първия си сетбол Григор стигна до успеха след ретур в аут на противника. Така след 32 минути игра 10-ият в света българин поведе в сетовете - 6:3.

Втората част бе далеч по-оспорвана, а не липсваха и обрати. С напредването на мача 23-годишният Томич започна да играе по-стабилно, сервисът му работеше успешно, а непредизвиканите грешки намаляха. Австралиецът взе на нула подаването си за 2:1, а в четвъртия гейм "стресна" българския си противник, стигайки до два брейкпойнта. Първият бе отразен след грешка на Томич от бекхенд, но при втория си шанс австралиецът не сбърка и направи резултата 3:1 в своя полза. Сервисът не изневери на Томич и в петия гейм и той поведе с 4:1, а малко по-късно авансът му стана и 5:2.

Развоят на осмия гейм се оказа ключов не само за сета, но и за двубоя. Томич стигна до сетбол при 5:2, но Димитров го неутрализира с добър сервис. След неприятна намеса на мрежата удар на българина излезе извън очертанията на корта и той бе изправен пред нов сетбол. Великолепното представяне на Григор в защита му помогна да се измъкне и от тази трудна ситуация и да се спаси отново, удържайки подаването си за 3:5. Сякаш пропилените два шанса за затваряне на частта повлияха лошо на Томич. Той трябваше да отразява точка за пробив след грешка от форхенд, но не се справи и Димитров върна брейка за 4:5. Страхотен сервис-гейм на хасковлията, завършил с ас, направи резултата 5:5. Чудесната серия на българския тенисист продължи и той отново осъществи пробив за 6:5 след нова порция пропуски на Томич. С петия си пореден гейм в този сет и без каквито и да било затруднения Григор сложи край на мача при 7:5 под бурните аплодисменти на публиката на централния корт в Стокхолм.

За класирането си за финала Димитров си осигури чек за 49 770 евро от наградния фонд, като той защитава 150 от 250-те си точки от миналата година. Това е шести двубой за титлата на ниво ATP, който българинът достига в досегашната си кариера и четвърти през настоящата година. През 2014 г. Григор триумфира в Акапулко на твърда настилка на открито, в Букурещ на клей, както и на тревата в "Куинс Клъб". При успех на финала на надпреварата в зала утре българинът може да стане първият тенисист през този сезон, който печели купи на всички четири настилки, на които се играе в съвременния тенис.

По отношение на мястото му в ранглистата обаче Григор може и да отстъпи 10-ото място, ако първата ракета на Велиокбритания Анди Мъри завоюва титлата на турнира във Виена утре. Какъвто и да е развоят на финалния мач в Стокхолм, Димитров ще остане на 11-ото място в класацията "Пътят към Лондон". Все пак при триумф българинът ще съкрати разликата с конкуренртите си за класиране на заключителния "Мастърс" на осемте най-добри в мъжкия тур.