АТР номинира Григор Димитров за спортсмен на годината

Григор Димитров е сред четиримата номинирани от Асосиацията на професоналните тенисисти (АТР) за наградата за спортсменство за сезон 2014. За приза, който е на името на легендарния шведски играч Стефан Едберг, най-добрият български тенисист ще се конкурира с Марин Чилич (Хърватия), Роджър Федерер (Швейцария) и Кей Нишикори (Япония).

Наградата се връчва на тенисиста, който е показал високо ниво на професионализъм и честност през целия сезон, отнася се с уважение към съперниците си и допринася за популярността на играта чрез дейности и мероприятия извън корта. Победителят се определя след гласуване сред професионалните тенисисти.

Григор Димитров често се проявява като джентълмен на корта. На финала в Букурещ през април той спечели не само титлата, но и сърцата на феновете, след като в решаващ момент от мача призна, че топката, бита от съперника му Лукаш Росол, е закачила линията и поправи грешката, допусната от съдията. А с тази точка българинът можеше да спечели първия сет. В крайна сметка се стигна до тайбрек, в който 23-годишният хасковлия надделя.

Месец по-рано пък по време на турнира в Маями Григор Димитров помогна на девойка, която гони топките, след като й прилоша. Случката се разигра по време на мача му от третия кръг срещу Кей Нишикори. Българинът загуби от японеца, но зрителите бурно го аплодираха заради постъпката му във втория сет, когато забеляза, че на момичето му е лошо. Гришо веднага го хвана под ръка и го съпроводи до маса извън корта, където то получи медицинска помощ.

Междувременно, бъдещият съперник на Григор в Стокхолм - американецът Джак Сок, се изказа доста ласкаво за него преди четвъртфиналния им сблъсък днес от 19,30 часа. "Очевидно е, че Димитров играе невероятен тенис в Стокхолм и ще трябва да поддържам най-високото ниво, на което съм способен през целия мач, за да имам шанс", заяви Сок в навечерието на двубоя им. Снощи янкито победи Григор, но на двойки, след като в тандем с Трет Хюи отстрани хасковлията и Пиер-Юг Ербер с 6:1, 1:6, 6:10.