Нов болезнен шамар за световния шампион (видео)

Германия не можа да се върне на победния път в квалификациите за Евро 2016, след като преди няколко дни изненадващо загуби от Полша с 0:2. Световните шампиони се провалиха срещу коравия тим на Ейре и завършиха 1:1 пред препълнените трибуни на "Фелтинс Арена" в Гелзенкирхен. Тони Кроос даде аванс на Бундестима с далечен изстрел в 71-ата минута, но в самия край на добавеното време Джон О'Шей хвърли в екстаз ирландските фенове с изравнителен гол след груба грешка в германската защита.

След поражението във Варшава германците бяха решени на всичко, за да покажат играта, с която станаха световни шампиони. Йоги Льов отново заложи на доста експериментален състав, в който на върха на атаката беше Томас Мюлер, а зад него действаха Юлиан Дракслер, Марио Гьотце и Карим Белараби. Двойката вътрешни халфове оформиха Тони Кроос и Матиас Гинтер.

За "детелините" в предни позиции стартираха легендата Роби Кийн и Джонатан Уолтърс, а Ейдън Макгийди и Стивън Маклийн трябваше да ги захранват с подавания от двата фланга. В средата на терена селекционерът Мартин О'Нийл заложи на Стивън Куин и Глен Уилън.

Очакваният домакински натиск принуди ирландците да се приберат дълбоко в собствената си половина и това можеше да им изиграе лоша шега. Още в 5-ата минута силен удар на левия бек Ерик Дурм срещна напречната греда, но постепенно гостите се окопитиха и до почивката головите ситуации за Бундестима бяха истинска рядкост.

Чак в края на полувремето Матис Гинтер имаше възможност да открие резултата след центриране от фаул на Тони Кроос, но ударът му с глава не намери целта. В добавеното време пък Дракслер опита да изненада Дейвид Форд, но той внимаваше.

На почивката Льов смени Матиас Гинтер с Лукас Подолски и Германия заигра още по-офанзивно. В 49-ата минута ирландците отправиха първия си по-сериозен удар към вратата на Мануел Нойер, но стражът на Бундестима не допусна да бъде изненадан. Малко след това Белараби шутира от малък ъгъл, но Форд спаси.

Натискът на домакините се усилваше с всяка изминала минута, но гол така и не падаше. Падане на Томас Мюлер в наказателното поле беше подминато от рефера, но в 71-ата минута публиката в Гелзенкирхен най-после ликуваше. Тогава Тони Кроос стреля от над 25 метра, топката срещна гредата и влетя зад гърба на Дейвид Форд - 1:0.

След гола за домакините стана много по-лесно. Ирландците вече оставяха повече свободни пространства и Марио Гьотце можеше да сложи точка на спора, но останал сам срещу Маршал шутира над вратата. В 85-ата минута тимът на Ейре получи великолепна възможност да измъкне точката, но удар на Уес Хулахан беше блокиран в последния момент.

Така се стигна до добавеното време, в което германците си помислиха, че мачът е свършил и наказанието не закъсня. След изпъленение на тъч бранителите пред Нойер не изчистиха топката и тя стигна до Джон О'Шей, който успя да я насочи във вратата.

Равенството остави Германия на 4-о място в класирането в група "D" с 4 точки и по-лоша голова разлика от Шотлндия. Начело са Полша и Ейре с по 7 точки.

ГЕРМАНИЯ - ЕЙРЕ 1:1 (0:0)
1:0 Кроос (71)
1:1 О'Шей (90)