България с лесно 3:0 над Камерун в Триест

Женският национален волейболен отбор на България записа лесна втора победа на световното първенство в Италия. Воденият от руския селекционер Владимир Кузюткин тим би без особени проблеми аутсайдера Камерун с 3:0 (25:16, 25:20, 25:23) в 4-та си среща от предварителна Група "В", играна днес по обед пред около 1000 зрители в зала "Пала Триест".

Така българките имат 6 точки след 2 победи и 2 загуби и са почти сигурни участнички във втората фаза на Мондиала. Утре (28 септември) в последния си мач в групата България играе с Канада, която по-късно днес излиза срещу силния тим на Сърбия. Срещата е утре от 18,00 часа българско време.

Ентуасиазираните камерунки започнаха по-концентрирано в първия гейм и постепенно поведоха с 6:4 и с 8:5 до първото техническо прекъсване. Българките успяха да изравнят първо при 9:9, а след това и при 11:11. Българските "лъвици" дръпнаха и в резултата първо с 14:12, а след това 16:12 въпреки тайм-аута за наставникът на Камерун Жан Рене Аконо. Последваха две нови точки за България, след което "трикольорките" започнаха да играят все по-спокойно. Постепенно в игра се появиха Лора Китипова и Елена Колева, а България без проблем взе първия гейм с 25:16. В началото на втората част българските волейболистки дръпнаха с 3 точки, които запазиха до първото техническо прекъсване - 8:5. След това разликата нарасна до 13:7, а след това до 19:10, когато на полето се появи и Славина Колева, която направи дебют на Мондиала. При следващото разиграване в игра влезе и Елица Василева, а българките дръпнаха с 21:11. Последва отпускане в българския тим, но въпреки това "лъвиците" взеха гейма с 25:20 след атака на Ели Василева. В третия гейм имаше някои сероизни колебания в българския състав, повече плод на подценяване и отпускане, все пак България спечели с минималното 25:23 след нова успешна атака на Ели Василева, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за българския тим стана Кремена Каменова, която игра до към края на втория гейм, с 12 точки (1 ас и 58% ефективност в атака), а капитанката Страшимира Филипова (1 блок, 2 аса и 64% ефективност в атака) и Добриана Рабаджиева (1 ас, 50% ефективност в атака и 75% перфектно посрещане) добавиха по 10 точки за победата. За камерунките Кристел Чуджанг Нана завърши с 14 точки.

БЪЛГАРИЯ - КАМЕРУН 3:0 (25:16, 25:20, 25:23)
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 1, Добриана Рабаджиева 10, Кремена Каменова 12, Нася Димитрова 9, Страшимира Филипова 10, Емилия Николова 8 - Ивелина Монова-либеро (Лора Китипова 1, Елена Колева, Славина Колева 1, Елица Василева 6)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин
КАМЕРУН: Стефани Фоцо Могунг 6, Кристел Чуджанг Нана 14, Ролайн Тачу Нйойо 2, Летиция Крескенке Мома 11, Анриет Надедже Кула, Естел Канел Еба'А - Фриде Октавие Меконг-либеро (Виктоар Полен Л'ор Нгон 5, Жулиет Аста 1, Бертраде Симон Бикатал 5, Абдулкарим Фаузия)
Старши-треньор: Жан Рене Аконо.