България в следващата фаза след 3:0 над Канада (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България се класираха за втората фаза на световното първенство в Италия. Момичетата на селекционера Владимир Кузюткин биха категорично и без проблеми Канада с 3:0 (25:17, 25:16, 25:18) в последния си мач от предварителна Група "В", игран тази вечер пред около 3500 зрители в зала "Пала Триест".
България в следващата фаза след 3:0 над Канада
Така българките завършиха на 3-то място в групата с 9 точки след 3 победи и 2 загуби и продължават напред в следващата втора фаза на Мондиала. Там България заедно с олимпийския шампион Бразилия, Сърбия и Турция се сливат с първите 4 отбора от Група "С" - настоящия световен първенец Русия, САЩ, Холандия и Казахстан, в Група "F" като резултатите между тимовете до момента се зачитат. Канадките пък завършиха на 5-то място с 3 точки след 1 победа и 4 загуби и отпадат от шампионата.
Първият гейм на срещата започна отлично за българките, които поведоха бързо с 3:0 след блокада на Христина Русева, контра на Добриана Рабаджиева и ас на разпределителката Лора Китипова. Разликата леко нарасна при 6:2 след контра блок-аут на Емилия Николова. Техническата пауза пък дойде при 8:4 за "лъвиците" след атака от краче на капитанката Страшимира Филипова. Последваха блокади на Доби Рабаджиева и Страши Филипова - 10:4 и тайм-аут за канадския наставник Арнд Людвиг. Въпреки това, България увеличи преднината си до 16:7 след атака на Русева и ас на Рабаджиева. Двата тима продължиха равностойно до 19:10 след атака през центъра на Страши Филипова. Канадките намалиха изоставането си до 16:21 след блокади на Лусил Чарък и Кайла Ричи и грешка при мрежата на Рабаджиева, но все пак момичетата на Владимир Кузюткин спокойно взеха гейма с 25:17 след грешка в атака на влязлата като резерва за канадския тим Лиса Баркли.
И втората част тръгна добре за българските момичета, които дръпнаха с 2:0 след атака на Доби Рабаджиева и контра на Еми Николова. Канада успя да изравни при 3:3 след грешка от сервис на Рабаджиева и атака в аут на Елица Василева и дори да поведе с 4:3 след контра на Кайла Ричи. България направи обрат за 7:5 след атака на Ели Василева последвана от ас и контра от втора линия на Еми Николова. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:5 за "лъвиците" след пусната топка на Ели Василева. Разликата леко нарасна при 13:9 след отлична единична блокада на Доби Рабаджиева. Втората пауза пък дойде при 16:12 за българките след атака през центъра на Страши Филипова. Последва двойна блокада на Страши Филипова и Лора Китипова - 17:12 и тайм-аут за Арнд Людвиг. Въпреки това, резултатът стана 19:12 след атака на Ели Василева и нов блок на Страши Филипова. Преднината стана 23:14 за България след блокада на влязлата като резерва Цветелина Заркова, след което затвори гейма в своя полза при 25:16 след единичен блок на Доби Рабаджиева. Така със спечелената една точка до момента "лъвиците" и на практика се класираха за следващата фаза на Мондиала.
В началото на третия гейм България поведе с 3:0 след грешки на канадките. Последва равенство при 4:4 след две атаки на Шанис Марсел и блокада на Лусил Чарък. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:7 за "кленовите листа" след сервис в аут на Ели Василева. Последваха два миниобрата и 10:9 за Канада след блок-аут на Лиса Баркли. Последваха силна атака и контра на Доби Рабаджиева и 11:10 за "лъвиците". Разликата нарасна до 13:10 след контра блок-аут на Еми Николова и нова грешка в посрещане на канадките. Втората пауза пък дойде при 16:11 за "трикольорките" след поредна успешна блокада. Въпреки усилията на канадките, България запази преднината си до 19:14 след ас на Цвети Заркова. Българките запазиха преднината си до 22:17, след което спокойно спечелиха гейма с 25:18 след контра на влязлата като резерва Славина Колева, а с това и мача с 3:0.
Най-полезни за българския тим станаха Емилия Николова (2 блока, 2 аса и 43% ефективност в атака) и Добриана Рабаджиева (3 блока, 2 аса, 32% ефективност в атака и 75% перфектно посрещане) съответно с 13 и 12 точки за победата.
За канадките Лусил Чарък (4 блока и 38% ефективност в атака) и Шанис Марсел (1 блок и 35% ефективност в атака) завършиха съответно с 10 и 9 точки.
БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 3:0 (25:17, 25:16, 25:18)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 6, Емилия Николова 13, Добриана Рабаджиева 12, Елица Василева 6, Страшимира Филипова 8, Христина Русева 4 - Мария Филипова-либеро (Диана Ненова, Кремена Каменова, Цветелина Заркова 3, Славина Колева 1, Елена Колева 1)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин
КАНАДА: Мегън Сир 3, Кайла Ричи 6, Лусил Чарък 10, Шанис Марсел 9, Бритни Пейдж, Джейми Тибо 3 - Джейни Гимонд-либеро (Лиса Баркли 6, Ребека Пейвън, Мариса Фийлд 1, Дейна Кранстън 3, Теска Андрю-Васайлик-либеро)
Старши-треньор: Арнд Людвиг.

СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - КАМАНА 3:0 - ТУК!!!