Ясен е женският финал на "Уимбълдън"

Южени Бушар продължава с великолепното си представяне от началото на сезона. 20-годишната канадка се класира за първия в кариерата си финал в турнир от Големия шлем. На 1/2-финала на "Уимбълдън" поставената под номер 13 в основната схема Бушар надделя със 7:6(5), 6:2 срещу третата в схемата на надпреварата Симона Халеп (Румъния). Така вече са известни двете претендентки за трофея в "Ол Ингланд Клъб". Припомняме, че по-рано днес място на финала си осигури и шампионката от изданието през 2011 година Петра Квитова (Чехия).

Определено младата канадка има защо да е доволна от постигнатото през тази година. Тя достигна до 1/2-финалите на Откритото първенство на Австралия, а след това и на "Ролан Гарос". Сега само една крачка дели Бушар от първи трофей от "Голямата четворка". От своя страна, третата в световната ранглиста Халеп пропусна чудесна възможност да играе втори пореден мейджър финал. Както е известно, през юни 22-годишната румънка отстъпи на финала на "Ролан Гарос" срещу Мария Шарапова (Русия). Въпреки днешното поражение обаче Халеп все пак регистрира най-доброто си класиране на "Уимбълдън".

Първият сет започна с размяна на пробиви. Първо Халеп взе подаването на съперничката си за 2:1, след което обаче самата тя се пропука и равенството бе върнато. След червъртия гейм румънката поиска медицинска пауза заради проблеми с левия глезен. Въпреки бинтования си крак победителката от "Турнира на шампионките" в София през миналата година успяваше да взима подаванията си и да е равностойна на канадската си съперничка. Бушар имаше два брейкпойнта в осмия гейм, но те бяха отразени. Така се стигна до 6:6 и тайбрек. Двете тенисистки си размениха пет минипробива, като при 3:2 точки за Халеп играта бе прекъсната заради припаднала жена сред публиката. След подновяването на играта румънката увеличи разликата на 4:2, но така и не съумя да запази аванса си. Бушар постигна обрат в тайбрека и в крайна сметка го спечели със 7:5 точки след 60 минути игра в този сет.

Във втората част също имаше ранен пробив. Двойна грешка на Халеп доведе до пробив за Бушар и 2:1. Малко след това канадската тенисистка осъществи още един пробив за 4:1, а при последвалия си сервис-гейм не срещна трудности и направи резултата 5:1. В седмия гейм Бушар стигна до два мачбола, а първият бе неутрализиран след намесата на съдията на стола Кадер Нуни, който отсъди точка за румънката. Бушар се оплака, че е била разсеяна от шум в публиката и затова не е реагирала на сервиса на опонентката си, но реферът не уважи претенциите й. Вторият мачбол също бе отразен, а след това и трети. По този начин Халеп измъкна с много усилия подаването си за 2:5. Не липсваха съдийски грешки и в осмия гейм, но системата "Ястребово око" бе в полза на Бушар. Канадката имаше още две точки за спечелване на мача, но не се възползва и от тях. Нещо повече - тя трябваше да спасява и брейкпойнт. При шестия си мачбол представителката на Канада все пак стигна до успеха след стабилен сервис и грешка на Халеп при ретура. Така след час и 34 минути игра Южени Бушар си заслужи място на финала в най-престижния турнир от Големия шлем в Лондон.

Днешният двубой бе втори между двете тенисистки и вече има баланс в резултата им. При предишната им среща в Индиън Уелс през тази година Халеп спечели с 6:2, 1:6, 6:4. В днешния мач Бушар се отчете с 2 аса и 3 двойни грешки. Печелившите й удари бяха 20. Халеп остави в статистиката една директна точка от сервис и 5 двойни грешки. Уинърите на румънката бяха 13, а непредизвикани грешки 23, колкото и при Бушар.