Халеп срещу Бушар на 1/2-финала на "Уимбълдън"

За първи път в кариерата си Симона Халеп ще играе на 1/2-финал на Откритото първенство на Великобритания. Поставената под номер 3 в основната схема румънка отстрани финалистката от миналата година Забине Лизицки (Германия) с 6:4, 6:0 и така заслужи място сред най-добрите четири на втори пореден турнир от Големия шлем. Припомняме, че Хелеп бе финалистка на "Ролан Гарос" по-рано през сезона, но отстъпи срещу Мария Шарапова (Русия). Съперничка на 22-годишната Халеп на 1/2-финалите в Лондон ще бъде Южени Бушар (Канада), която надделя с 6:3, 6:4 срещу Ангелик Кербер (Германия).

Третата в света Халеп започна леко колебливо срещата с 19-ата в ранглистата Лизицки и допусна пробив за 0:2. Постепенно обаче румънката намери ритъма си на игра, започна да печели далеч по-лесно подаванията си и показа чудесна игра в защита. Халеп върна пробива в седмия гейм, след което реализира още един за 5:4. Така след 34 минути игра и при собствен сервис румънката стигна до успеха в сета с 6:4. Във втората част непредизвиканите грешки на 19-ата в схемата Лизицки зачестиха. Тя тотално отстъпваше на съперничката си при по-продължителните разигравания и логично бе наказана за това. Германката не успя да вземе нито един от сервис-геймовете си в този сет, който продължи едва 23 минути. Така след 57 минути игра на централния корт в "Ол Ингланд Клъб" Халеп вдигна победоносно ръце и заслужи място в 1/2-финалната фаза на най-престижния турнир от "Голямата четворка". Това бе четвърти мач между румънката и 24-годишната Лизицки и трета победа за Халеп.

Победителката в миналогодишния "Турнир на шампионките" в София остави в статистиката на днешния двубой 3 аса и още толкова двойни грешки. Печелившите удари на румънката бяха 16, а тези на германската й опонентка - 17. Лизицки обаче направи 20 непредизвикани грешки - с 9 повече от Халеп.

В другия 1/4-финал, игран по същото време, 20-годшната Бушар спечели след час и 12 минути игра срещу Кербер. Поставената под номер 13 в схемата канадка измъкна трудно подаването си в седмия гейм и трябваше да отразява четири брейкпойнта. Тя се справи с тази задача, след което осъществи пробив за 5:3. При последвалото си подаване Бушар не се затрудни и поведе в резултата след 6:3 и 34 минути престой на корта. Вторият сет започна чудесно за канадката. Тя записа нов пробив в актива си за 2:1, а след здрава битка в петия гейм преднината й се увеличи на 4:1. Деветата в схемата Кербер върна единия пробив за 2:4, но силите й стигнаха само за това. Германката имаше две възможности за пробив в десетия гейм, но така и не се възползва. Бушар удържа сервис-гейма си и затвори мача при 6:4 във втората част. Сблъсъкът бе трети между двете тенисистки и канадката регистрира втория си успех. Важно е да се отбележи, че Бушар успява да достигне до 1/2-финалите на всички три турнира от Големия шлем от началото на сезона.