Мъри срещу Монфис на 1/4-финал на "Ролан Гарос"

Първата ракета на Великобритания Анди Мъри си осигури място на 1/4-финалите на Откритото първенство на Франция по тенис, след като отстрани Фернандо Вердаско (Испания) с 6:4, 7:5, 7:6(3) след 2 часа и 54 минути игра в Париж. Така в следващата фаза поставеният под номер 7 в основната схема шотландец ще се изправи срещу надеждата на домакините Гаел Монфис, който надделя с 6:0, 6:2, 7:5 срещу Гийермо Гарсия-Лопес (Испания).

Поставеният под номер 24 в основната схема Вердаско имаше три брейкпойнта още във втория гейм на откриващия сет, но не се възползва от тях. Нещо повече - 30-годишният испанец допусна спад в играта си и загуби подаването си за 1:2. В следвашия гейм обаче Вердаско върна пробива, а при 2:2 отрази отново брейкпойнт. Решаващият момент в тази част бе деветият гейм, когато Мъри осъществи пробив, а след това взе на нула подаването си за 6:4.

Във втория сет действащият шампион от "Уимбълдън" пропиля брейкпойнт в третия гейм. Впечатление направиха многото непредизвикани грешки на шотландеца. Въпреки тях обаче Анди имаше нов шанс за пробив при 4:4. И тази възможност бе отразена от испанеца, който удържа подаването си. Вердаско все по-трудно взимаше подаванията си и в крайна сметка допусна пробив за 5:6. Мъри блесна с няколко къси топки, а малко по-късно при свой сервис и при третия си сетбол затвори частта за 7:5.

Третият сет бе много оспорван, като не липсваха и нерви. Най-добрият британски тенисист започна с ранен пробив за 1:0, а в третия гейм можеше да увеличи преднината си. Вердаско обаче се справи със ситуацията и не допусна пробив. В петия гейм Мъри пропусна цели пет брейкпойнта, но при последвалото си подаване бе убедителен - на нула за 4:2. Нови възможности за пробив бяха спасени от испанеца в седмия гейм, като при една от тях Вердаско даже влезе в остър спор със съдията на стола Паскал Мариа. За да избегне засилващото се напрежение, Мъри на практика предаде гейма, съгласявайки се точка да бъде отсъдена в полза на съперника му за 4:3. Крайната мобилизация и избухването на нервите на испанеца доведоха до връщането на пробива за 4:4, с което и интригата се запази. Така сетът бе решен в тайбрек. В него Мъри поведе с 3:0 точки, но позволи изравняване. Последваха четири поредни точки за шотланеца и така той стигна до успеха в сета, а с това и в мача. Днешният сблъсък бе 11-и в съперничеството между Мъри и Вердаско. Шампионът от US Open през 2012 г. вече има 10 успеха срещу испанеца.

Междувременно 23-ият в схемата Монфис бе доста по-убедителен срещу палача на Стан Вавринка. Французинът не даде нито гейм на Гарсия-Лопес в откриващия сет, а във втората част се отчете с пробиви за 2:1 и 4:1. Така без да губи особено много време 27-годишният французин поведе с 2:0 сета. Третата част бе по-завързана и заемащият 41-ата позиция в ранглистата испанец все пак показа възможностите си. Монфис се отчете с нов пробив за 2:1, но в четвъртия гейм Гарсия-Лопес го върна и изравни. Испанецът взе инициативата за кратко и осъществи нов пробив за 4:2. Радостта му обаче бе за кратко, тъй като загуби последвалия сервис гейм. 30-годишният испанец се бори много за подаването си в 11-ия гейм и отрази три брейкпойнта, но след удар в мрежата все пак се пропука за 5:6. При собствен сервис и с ас Монфис сложи край на спора при 7:5 след час и 58 минути игра на централния корт "Филип Шатрие" в Париж. Французинът вече има 4 победи от 6 мача срещу Гарсия-Лопес.