Резервите на Полша си върнаха на Бразилия с 3:0

Мъжкият национален отбор на Полша по волейбол записа първа победа в Световната лига. Волейболистите на "Дружина полска" повечето, от които са резерви по принцип, си върнаха за загубата в първия мач от световния шампион Бразилия и надиграха като гости "Селесао" с 3:0 (26:24, 28:26, 25:21) във втората среща помежду им от 2-ия кръг в Група "А", играна снощи пред около 6000 зрители в зала "Жинасио Чико Нето" в Маринга.

Така двата тима делят 2-3-то място във временното класиране с по 3 точки, но поляците след 1 победа и 1 загуба, а Бразилия след 1 победа и 3 загуби. В следващия 3-ти кръг Полша гостува на Италия, а възпитаниците на Бернардо Резенде имат трето поредно домакинство, този път на Иран.

Първият гейм на мача бе напълно равностоен. Първоначално благодарение на по-добрата си игра на блокада Бразилия поведе с 8:6. Постепенно поляците изравниха след няколко добри контраатаки и в крайна сметка измъкнаха трудно гейма с 26:24 след няколко вълнуващи разигравания. Втората част също тръгна равностойно, но все пак "Дружина полска" дръпна с 8:5. Разликата леко нарасна при 14:10. След серия от добре насочени сервиси на Рикардо Лукарели "Селесао" стопи изоставането си и дори поведе с 18:17. Все пак момчетата на новия френски селекционер на Полша Стефан Антига затвориха драматично и втория гейм в своя полза при 28:26. След поредица от отлични сервиси на влезлия като резерва Маурисио Силва домакините поведоха в началото на третия гейм с 8:6. Полша съумя да изравни при 15:15 след силно включване на Давид Конарски, който направи включително и ас. В крайна сметка полските волейболисти спечелиха трудно и третия гейм с 25:21, а с това и мача с 3:0.

Над всички за полския тим бе Рафал Бушек с 16 точки (1 блок и 65% ефективност в атака), а Гжегож Боциек добави 11 точки (1 ас и 37% ефективност в атака) за победата. За тима на "Селесао" Рикардо Лукарели (3 блока и 56% ефективност в атака) и Лукаш Сааткамп (3 блока и 80% ефективност в атака) завършиха съответно с 13 и 11 точки.
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде, Тео Лопеш 6, Рикардо Лукарели 13, Луиш Фелипр Фонтелеш 6, Густаво Бонато 5, Лукаш Сааткамп 11 - Марио Жуниор-либеро (Леандро Вистото 7, Рафаел Де Оливейра 1, Маурисио Силва 2)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
ПОЛША: Карол Клос 8, Анджей Врона 9, Гжегож Боциек 11, Фабиан Джизга 3, Матеуш Мика 7, Рафал Бушек 16 - Кжиштоф Игначак-либеро (Давид Конарски 4, Михал Ручяк, Лукаш Перловски 1)
Старши-треньор: Стефан Антига.