Арсенал се промъкна до финала за ФА Къп след драма с дузпи, надеждата за трофей остава жива (видео)

Арсенал се класира за финала на Купата на Англия, след като победи Уигън с 4:2 след продължения и дузпи, отстранявайки носителя на трофея в полуфиналната фаза на надпреварата. Жорди Гомес изведе "Латикс" напред в 63-ата минута след точно изпълнен 11-метров наказателен удар, а Пер Мертезакер изравни в 82-ата и прати мача в продължения. Двата отбора не успяха да си отбележат и спорът трябваше да се реши след изпълнение на дузпи. "Артилеристите" бяха по-точни при наказателните удари и с резултат 4:2 се класираха за финала. Така възпитаниците на Арсен Венгер съхраниха надеждите да сложат край на деветгодишната серия без трофей. Съперник на Арсенал на финала ще бъде победителят от сблъсъка между Хъл Сити и Шефилд Юнайтед, които играят утре.

Лукаш Фабиански застана на вратата на Арсенал, а Аарън Рамзи, който се възстанови от контузия,  започна като титуляр за  "артилеристите" за първи път от "Боксинг Дей". Алекс Окслейд-Чембърлейн и Яя Саного също стартираха, докато Оливие Жиру остана на резервната скамейка за началото.

Скот Карсън бе на вратата на Уигън, а Марк-Антоан Фортюне започна на върха на атаката.

Както и всички двубои през този уикенд, срещата започна с отдаване на почит към 96-те жертви на трагедията на "Хилзбъроу". 96 места на "Уембли" бяха оставени празни, а на облегалките бяха поставени шалчета на Ливърпул.

Арсенал започна активно и в шестата минута Саного бе близо до гола, след като засече с глава перфектно центриране на Окслейд-Чембърлейн, но Карсън спаси. В 26-ата минута Касорла изпълни корнер пред вратата на Уигън, Вермален продължи с глава към далечната греда, където Саня стреля от малък ъгъл, но топката профуча встрани. Четири минути преди края на първата част Саного излезе сам срещу Карсън, но отново не успя да преодолее стража на Уигън.

В 59-ата минута Калъм Макманаман бе препънат от Пер Мертезакер в наказателното поле. Майлъл Оливър посочи бялата точка, а "артилеристите" претендираха, че по-рано при атаката, довела до дузпата, е имало нарушение срещу Начо Монреал. Испанецът получи контузия, което забави с няколко минути изпълнението на 11-метровия наказателен удар. Забавянето обаче не смути Жорди Гомес, който простреля Фабиански за 1:0.

В 80-ата минута късметът също обърна гръб на Арсенал, след като топката срещна гредата след удар с глава на Саня, а секунди след това Крейни изчисти от голлинията след изстрел на Гибс. Натискът на "артилеристите" обаче даде резултат и в 82-ата минута Мертезакер изравни след разбъркване и удар с глава от няколко метра. Така германският бранител изкупи грешката, която направи при нарушението за дузпата.

В 97-ата минута отново Саного се озова в чиста позиция, но и този път Карсън излезе победител, избивайки удара на нападателя. В 111-ата минута страхотен изстрел на Окслейд-Чембърлейн срещна сглобката на две от гредите на вратата на Уигън. Три минути след това Колисън засече с глава добро центриране на Пърч отдясно, но топката мина встрани от вратата.
Лукаш Фабиански спаси първата дузпа, изпълнена от Гари Колдуел. Микел Артера обаче не сгреши след силен изстрел, с който изведе Арсенал напред. Колисън също не успя да преодолее Фабиански при втория 11-метров наказателен удар за "Латикс". Калстроьм бе точен за 0:2. Босежур намали на 1:2, но Жиру възстанови аванса от два гола на "артилеристите". Макартър запази интригата - 2:3, но Касорла не даде никакъв шанс на Карсън, изпращайки Арсенал на финал - 2:4.

УИГЪН - АРСЕНАЛ 2:4 след дузпи (1:1 в редовното време)

1:0 Гомес (63-д)
1:1 Мертезакер (82')