Дортмунд почти се класира за ШЛ (видео)

Борусия (Дортмунд) увеличи на 3 точки преднината си пред Шалке 04 в борбата за второто място, записвайки ключова победа с 2:1 над Волфсбург в късния съботен мач от програмата на 29-ия кръг на Бундеслигата. Това означава, че отборът от "Сигнал Идуна Парк" се нуждае от 6 точки в оставащите пет кръга, за да си гарантира класирането за Шампионската лига и през следващия сезон.

Няколко дни след загубата с 0:3 от Реал Мадрид наставникът Юрген Клоп оцени трезво нещата и заложи всичко в днешната среща, видимо оставяйки реванша срещу испанците на заден план. Борусия излезе с титулярите си и даде всичко от себе си, за да спечели. Макар желанието да го имаше, качеството не беше на висота. През първото полувреме Волфсбург тотално надигра своя домакин, като му вкара един гол чрез Ивица Олич в 34-ата минута и пропусна още поне три. Особено фрапантни бяха две положения, от които хърватският футболист не съумя да реализира. В 10-ата минута той не уцели вратата от 3-4 метра, а в 40-ата минута последователно удари две греди при рядко срещан куриоз. Кевин Де Брюин и Налдо също не успяха да преодолеят резервата Митчъл Ленгерак, който днес зае мястото на контузения Роман Вайденфелер.

Волфсбург също беше без титулярния си страж Диего Беналио (и той с травма), като вместо него под рамката застана Макс Грюн. Точно неопитният вратар на "вълците" реши изхода на срещата с две грешки.

На почивката Клоп направи двойна смяна и това веднага даде резултат. В 51-ата минута Марко Ройс центрира от корнер и Роберт Левандовски изпревари Грюн, за да забие топката в мрежата за 1:1. Още по-голям гаф допусна Грюн в 77-ата минута, когато скочи да хване топката, но се сблъска със своя съотборник Робин Кнохе, след което изпусна кълбото. Стоящият до тях Ройс само това чакаше и заби победното попадение. Гостите дълго оспорваха гола, тъй като искаха да бъде маркиран фаул срещу вратаря им, но съдията беше непреклонен.

Загубата костваше на гостите изкачване до четвъртата позиция, където вече е Борусия (Мьонхенгладбах). В следващите четири кръга на Волфсбург предстоят тежки мачове с борещите се за оцеляване Нюрнберг, Хамбургер ШФ, Фрайбург и Щутгарт, а за финал на сезона идва среща с тима на Лусиен Фавре.

Иначе Борусия и отборът на Дитер Хекинг ще се срещнат още веднъж в Дортмунд на 15 април в полуфинал от турнира за Купата на Германия.