ПСЖ на четвъртфинал в Шампионската лига за втора поредна година (видео)

Пари Сен Жермен победи Байер Леверкузен с 2:1 във втория мач от осминафиналите на Шампионската лига и с общ резултат 6:1 елиминира германския състав от турнира. Парижани за втора поредна година ще се опитат да прескочат четвъртфиналите, след като през миналия сезон отпаднаха драматично от Барселона.

Сидни Сам откри за "аспирините" в 6-ата минута. Халфът на "аспирините" се разписа с глава след перфектно центриране на Джулио Донати. Радостта на гостите не продължи дълго и в 13-ата минута Маркиньос изравни, а 2:1 за ПСЖ направи Есекиел Лавеци в 53-ата минута. Малко по-късно Емре Джан от гостите получи червен картон и до края мачът просто се доиграваше.

Като цяло двата отбора изиграха зрелиен двубой, с много голови положения, но без интрига заради разгромната победа на ПСЖ преди две седмици на "БайАрена".

Макар да имаха сериозен аванс от първата среща, французите отново започнаха с изключително силен състав и показаха, че няма да подценят срещата. Старши-треньорът на парижани Лоран Блан избра схема с трима в атака в лицето на Златан Ибрахимович, Единсон Кавани и Езекиел Лавеци. Зад тях бяха Йоан Кабай, Хавиер Пасторе и 18-годишният талант Адриен Рабио. Пред вратаря Салваторе Сиригу пък действаха Люка Дин, Тиаго Силва, Маркиньос и Кристоф Жале.

Наставникът на гостите Сами Хюпия също заложи на тактическа постройка с крила и централен нападател, като зад тарана Ерен Дердийок бяха разположени Гонсало Кастро и Сидни Сам. В центъра на терена освен капитана Симон Ролфес стартираха Емре Джан и Щефан Райнартц. Отбраната пред Бернд Лено пък формираха Филип Волшайд, Андерс Гуардадо, Йомер Топрак и Джулио Донати. Направи впечатление отстъствието на звездата в атаката на "аспирините" Щефан Кийслинг.

Може би заради липсата на интрига около крайния победител и двата тима действаха подчертано офанзивно и с постоянни атаки. Още в 3-ата минута Емре Джан отправи опасен изстрел по земята, но Салваторе Сиригу се разтегна и изби в корнер. Гостите продължиха да атакуват и следващата грешка в отбраната на ПСЖ беше наказана. Джулио Донати центрира от десния фалнг и топката стигна до нисичкия Сидни Сам, който с глава я прати в мрежата - 0:1.

Домакините реагираха веднага и не след дълго изравниха. Първо Ибрахимович се озова на стрелкова позиция, но Бернд Лесно спаси удара му. Последва корнер и центриране на Йоан Кабай, което бе засечено от Маркиньос. Бразилецът насочи топката покрай Лено и публиката на "Парк де Пренс" ликуваше.

Любопитните ситуации в мача следваха една след друга. Ибрахимович можеше да даде аванс на френския тим, но след като се измъкна от защитата на "аспирините", стреля в напречната греда. В средата на полувремето Кристоф Жале фаулира в наказателното поле Ерен Дердийок и реферът Иван Бебек посочи бялата точка. Капитанът на Байер Симон Ролфес обаче стреля слабо и Сиригу спаси изстрела му.

След почивката срещата беше все така динамична и за двамата вратари имаше доста работа. В 53-ата минута Лукас Дин намери непокрития Лавеци и аржентинецът хладнокръвно отбеляза за 2:1. Дори при този резултат госттите не се отказаха да атакуват и създадоха още няколко интересни ситуации пред вратата на Сиригу, но той спаси последователно удари на Донати и Дердийок.

В 68-ата минута Емре Джан, който вече имаше жълт картон, симулира в напълно безобидна ситуация и принуди съдията да го изгони. Малко след това Лоран Блан реши да даде почивка на Ибрахимович, като го смени с Жереми Менес.

В оставащите минути до края темпото на игра спадна и това бе обяснимо с оглед численото неравенство и желанието на домакините да спестят сили за предстоящите си мачове. Все пак, ПСЖ можеше да направи победата си по-убедителна, но Бернд Лено се намеси блестящо след удар на Пасторе.

Дебют за гостите в Шампионската лига направи младокът Максимилиан Вагенер, който дори намери време да си изкара жълт картон в заключителните секунди.

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН - БАЙЕР (ЛЕВЕРКУЗЕН) 2:1 (1:1)