Григор този път не успя да се справи с Фонини

Най-добрият български тенисист Григор Димиторв отпадна във втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" на червени кортове в италианската столица Рим с награден фонд 3 830 295 евро. Българинът бе надигран от представителя на домакините на Фабио Фонини с 1:2 (6:7 (9); 6:4; 0:6) сета. След дълга битка в първите два сета, които продължиха близо два часа, Гришо рухна в последния и загуби тежко с 0:6.

Така италианецът се реваншира частично за двете си загуби от Димитров в рамките на последния месец. Гришо спечели с 6:3, 6:4 на турнира "Мастърс" в Монте Карло на 15 април, а след това и с 3:6, 6:2, 7:5 на "Мастърс" в Мадрид на 6 май.

Срещата започна с бързи сервис геймове без изненади, като в първите два посрещащият не записа нито точка. В четвъртия гейм при подаване на италианеца Димитров стигна до равенство 40:40 след хубав форхенд по диагонала, но последваха две поредни точки на съперника. В следващия гейм Григор загуби четири последователни точки и допусна пробив. Нашият тенисист поведе с 40:15 и в опит бързо да завърши гейма излезе на мрежата веднага след сервисa, ала беше изненадан от минаващ удар.

Последваха двa пресилени форхенда и непредизвикани грешки в графата на Гришо. Геймът приключи при разиграване с по-агресивна игра на Фонини, завършилa с прецизна къса топка - 2:3. При затвърждаването на пробива италианецът не даде точка на българина - 2:4. Нашият състезател се успокои със солиден сервис гейм, след което успя и да върне и пробива. Димитров изкова аванс от 0:40, но четири поредни точки на Фабио временно неутрализираха възможността за пробив. Гришо се възползва от четвъртия си брейкпойнт в гейма, оползотворен след двойна грешка - 4:4. Следващите четири гейма протекоха резонно и доведоха сета до тайбрек, който беше първи във всички двубои между двамата.

Тайбрекът беше изключително зрелищен и предложи много емоции. Димитров поведе с 2:0 след щастлив досег на топката с филето. Минибрейкът беше върнат след грешка на българина в мрежата. При петата точка Гришо показа истинска класа при ниско воле на мрежата. Италианецът стигна до преднина от 6:4 и пропусна два сетбола, единия на свой сервис. Нашето момче се справи при първата възможност с хубави бекхенди и точно излизане на мрежата. Григор също стигна до сетбол при 7:6, 8:7 и 9:8, но изпусна шансовете си. Фонини успя да спечели сета, след като имаше късмет при сервис на своя опонент. Той излезе на мрежата, а след волето му топката се удари във филето и тупна неспасяемо в полето на Димитров - 11:9 и 1:0 сета за италианеца.

Вторият сет започна с размяна на два бързи сервис гейма на нула. След това двамата тенисисти си взеха по още едно подаване, за да се стигне до равенство 2:2. В петия гейм от сета Григор успя да направи пробив след като първо пропусна три точки за брейк, но при четвъртия опит успя. Фонини обаче съумя да отвърне на удара веднага и изравни при последвалото сервирането на българина след оспорван гейм и няколко авантажа в полза и на двамата тенисисти.

Последва нова размяна на геймове за 4:4, след това обаче Гришо успя да вземе важен пробив след дълга битка в деветия гейм. Фонини бе на път отново веднага да върне пробива и поведе с 40:0 в сервирането на нашенеца за затваряне на сета. Григор обаче успя да се мобилизира и след два аса стигна до дюс, а след това и да спечели подаването си, с което и да изравни резултата - 1:1 сета.

В третия сет Григор рухна и не успя да се противопостави на съперника, който пък бе на "гребена на вълната" и всичко му се получаваше. Решителният момент в тази част бе във втория гейм, когато Димитров допусна пробив, след като първо бе повел с 40:0. В четвъртия се стигна до нов брейк за Фонини и така резултатът стана 4:0 в полза на италианеца. В последните два гейма мачът се доиграваше и завърши със сет на нула в полза на представителя на домакините, с което Фонини спечели и мача.

Снимка: Getty Images/Guliver