Гришо не успя, Краля отново бе непреодолим за него (видео)

Първата ракета на България Григор Димитров загуби четвъртфиналния си сблъсък от турнира от сериите "Мастърс" в Мадрид срещу шампиона в надпреварата и доминант на тази настилка Рафаел Надал. Световният №11 загуби шести пореден сблъсък срещу "Краля на клея", този път с 3:6, 4:6 след 1 час и 47 минути игра. Гришо бе равностоен в по-голямата част от мача, но отново старите му слабости като нестабилен сервис и бекхенд бяха използвани от силния му опонент, за да стигне той до победата. По този начин Димитров приключи участието си на турнира в Мадрид с рекорден за него 1/4-финал, както и 180 точки за световната ранглиста и 100 315 евро от наградния фонд. Надал пък очаква победителя от двубоя между Джон Иснър и Томаш Бердих в полуфиналите на надпреварата.

Надал и Димитров си размениха по четири аса, но българинът допусна четири двойни грешки, докато Надал успя да ограничи своите до само една в двубоя. Освен това Димитров даде цели 15 възможности за пробив на испанеца, който се възползва от пет от тях. В същото време Гришо проби два пъти сервиса на Надал, но това не му бе достатъчно дори за спечелване на сет.

Българинът срещна сериозни трудности още в първия гейм, когато се нуждаеше от близо 10 минути, за да спечели подаването си. На три пъти 4-кратният шампион имаше възможност да пробие, но и в трите случая българинът съумяваше да спаси брейкпойнтите. Първият сервис на хасковлията трудно влизаше, но в решителния момент именно силният начален удар му помогна и той все пак излезе напред в резултата. Последва бърз гейм, в който Надал спечели сервиса си без особени затруднения и още в следващия отново имаше три възможности за пробив, този път последователни. Гришо успя да спаси първата след страхотен удар по диагонала, който намери линията, но при втората Краля на клея показа класата си и завърши безкомпромисно, с което първият пробив в мача стана факт.

Това изобщо не отчая българина и още в следващия гейм той се възползва от грешките на опонента си и върна пробива на нула. Когато трябваше да подава отново обаче, Димитров допусна изоставане с 15:40 и макар че и този път спаси точките и изравни, допусна сериозна непредизвикана грешка от воле, която даде нов брейкпойнт на Рафа и испанецът принуди Григор да сгреши, повеждайки отново с пробив.

11-ят в света пак можеше да го върне веднага, след като притисна Надал и поведе с 40:15 при сервис на испанеца, но загуби четири поредни точки и така левичарят от Манакор увеличи преднината си. Двамата опоненти спечелиха следващите си подавания и при 3:5 българинът сервира за оставане в сета. Той започна зле гейма и Рафа стигна до два поредни сетбола. В този момент Григор сякаш се амбицира допълнително и отрази и двата със силни завършващи удари. След това той имаше геймбол, но го загуби и след бекхенд в мрежата Надал получи трети шанс да затвори сета, като този път го направи успешно.

Вторият сет започна изключително равностойно, като още в първия сервис гейм на Григор Надал имаше възможност да пробие. Българинът обаче удържа своето подаване, а при 1:1 на свой ред стигна до пробив в сервиса на опонента си и поведе с 2:1. След това Димитров показа здрави нерви и задържа своето подаване, за да затвърди пробива си и да поведе с 3:1 гейма.

При 3:2 обаче Димитров се пропука на бекхенд и след три непредизвикани грешки даде възможност на Надал да върне пробива. Световният №3 не чакаше втора покана и веднага проби за 3:3. Нервите на българина взеха превес и след загубената първа точка от седмия гейм той счупи ракетата си, удряйки я с всичка сила в земята, за което получи предупреждение от съдията на стола. Надал продължи серията си и взе трети пореден гейм, за да обърне резултата в сета до 4:3 в своя полза.

В този момент Димитров все пак показа стабилни нерви и не позволи серията на Надал да продължи, удържайки подаването си - 4:4. Той имаше възможност за пробив и в следващия гейм, но не успя да я осъществи и така Надал поведе с 5:4. В този момент Григор не съумя да се задържи в мача и след двойна грешка и нестабилни подавания, загуби мача, допускайки пробив за 4:6 във втория сет и крайно 3:6, 4:6 в мача.