Казийски и БГ Тренто на победа от Скудетото след 3:0 над Модена във финал №3 (ВИДЕО)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енърджи Ти Ай Диатек (Тренто) са само на победа от спечелване на Скудетото в италианската Суперлига. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев биха категорично у дома Пармареджо (Модена) с 3:0 (25:23, 25:23, 25:22) в мач №3 от финалния плейоф, игран днес по обяд пред около 4500 зрители в зала "Пала Тренто".

Така трентинци поведоха с 2-1 победи във финалната плейофна серия. Играе се до 3 победи от 5 мача. Четвъртата и може би последна среща между двата тима е в сряда (13 май) от 21,30 часа българско време в зала "Пала Панини".

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 6:6, след което домакините от Тренто поведе с 8:6 след атака през центъра на аржентинеца Себастиан Соле и грешка в атака на сръбския национал Неманя Петрич от Модена. Последва обрат и 9:8 за Модена след атака на Лука Ветори, грешка на гръцкия диагонал на трентинци Митар Джурич и ас на бразилския разпределител Бруно Резенде. Тренто си върна преднината при 11:10 след блок на Джурич, а техническата пауза дойде при 12:11 в тяхна полза след успешна атака на Матей Казийски. Равностойната игра продължи до 13:13, след което момчетата на Анджело Лоринцети дръпнаха с 16:13 след грешка на младия разпределител Симоне Джианели от домакините и два силни аса на Петрич. Разликата се запази до 19:16, след което последваха три директни точки от начален удар на Филипо Ланца и 19:19. Играта продължи точка за точка до 21:21, след което Тренто поведе с 23:21 след атака в аут на Петрич и мощен ас на Джурич. Последва ново равенство при 23:23 след ас на Лука Ветори, но все пак играчите на Радо Стойчев измъкна гейма с 25:23 след атака на Казийски и страхотна контра на Джурич.

И втората част тръгна равностойно до 4:4, след което трентинци поведоха с 6:4 след отличен блок и силен ас на Филипо Ланца. Последваха грешка на Ланца от сервис и две блокади на Матео Пиано и френската звезда Ървин Нгапет и 7:6 за Модена. Разликата леко нарасна до 10:8 след технично отиграване на Лука Ветори. Тренто стигна до 10:10 и дори дръпна с 11:10 след успешна атака на Матей Казийски и две страхотни блокади на Емануеле Бирарели. Техническото прекъсване пък дойде при 12:10 за Казийски и компания след ас на българската звезда. Разликата стана 15:11 след единичен блок на разпределителя Симоне Джианели и грешка на Ветори от гостите. Постепенно Модена намали изоставането си до 15:16 след атака и ас на влезлия като резерва сръбски посрещач Урош Ковачевич и контра блок-аут на Ветори. Модена съумя да изравни едва при 19:19 след блокада на Матео Пиано. Трентинци веднага си върнаха предимството при 21:19 след грешка от сервис на Нгапет и атака в аут на Ветори. Въпреки тайм-аута за наставника на Модена Анджело Лоренцети, последваха ас на Казийски и контра на Бирарели и 23:19. В крайна сметка Тренто спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:23 след грешка при мрежата на Ковачевич от Модена.

В началото на третия гейм Тренто поведе с 2:0 след успешна атака и единичен блок на Митар Джурич. Последваха грешка от сервис на Себастиан Соле и ас на Матео Пиано и 2:2. Модена дори успя да дръпне с 6:3 след грешки на Емануеле Бирарели и Джурич и технично пускане на Ървин Нгапет. Играта продължи точка за точка до 9:6, след което трентинци стигнаха до 9:9 след грешка от сервис на Лука Ветори от гостите последвана от отлична блокада и страхотна контра на Джурич. Техническата пауза дойде при минимална преднина за Модена - 12:11 след сервис в аут на Джурич. Последваха атака през центъра на Бирарели и грешка на Ветори и 13:12 за Тренто. Разликата стана 15:13 след отлична блокада на разпределителя Симоне Джианели, но последваха две грешки на домакините и 15:15. След равенството при 16:16 момчетата на Радо Стойчев дръпнаха с 18:16 след блокада на Себастиан Соле и контра на Джурич. Модена веднага стигна до 18:18 след блок-аут на Ветори и поредна отлична блокада на Матео Пиано. Тренто отново излязоха напред при 20:18 след блок-аут на Филипо Ланца и силна контра на Матей Казийски. Стигна се до поредно равенство при 21:21 след нова успешна атака на Ветори и блокада на Бруно Резенде. Казийски и компания за пореден път поведоха с две точки - 23:21 след блок-аут на Джурич и поредна блокада на разпределителя Симоне Джианели. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 25:22 след сервис в аут на Нгапет, а с това и мача с 3:0.

Матей Казийски изигра поредния си силен мач за Тренто и стана втори по резултатност с 12 точки (3 аса, 45% ефективност в атака, 59% позитивно и 26% перфектно посрещане) за победата. Най-полезен за трентинци пък стана Митар Джурич с 15 точки (3 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака) за успеха. За тима на Модена Лука Ветори реализира 16 точки.

ЕНЪРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) - ПАРМАРЕДЖО (МОДЕНА) 3:0 (25:23, 25:23, 25:22)
ТРЕНТО: Симоне Джианели 4, Митар Джурич 15, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 12, Филипо Ланца 8, Себастиан Соле 9, Емануеле Бирарели 8 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици, Тициано Мацоне)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
МОДЕНА: Бруно Резенде 3, Лука Ветори 16, Ървин Нгапет 11, Неманя Петрич 5, Матео Пиано 8, Пиетер Верхеес 2 - Салваторе Росини-либеро (Данте Бонинфанте, Урош Ковачевич 5, Алберто Казадей, Андреа Сала)
Старши-треньор: Анджело Лоринцети.