Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Казийски и БГ Тренто с 4-о Скудето на Италия! (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енърджи Ти Ай Диатек (Тренто) спечелиха за 4-ти път в историята си Скудетото на Италия. Воденият от българския треньор Радостин Стойчев тим надигра категорично като гост Пармареджо (Модена) с 3:0 (26:24, 25:20, 25:19) в мач №4 от финалния плейоф в италианската Суперлига, игран тази вечер пред над 5000 зрители в зала "Пала Панини".

Така трентинци спечелиха финалната плейофна серия с 3-1 победи, а с това и шампионската титла на Италия. Това е 4-то спечелено Скудето за Казийски и компания от 7 финала след 2008, 2011 и 2013 година. Във всичките титли на Тренто участие са вземали Радостин Стойчев и Матей Казийски. Това също така е общо 16-ти трофей в историята на Тренто. От друга страна волейболистите на Модена станаха вицешампиони на Италия в първия си финал от 2002 година насам.

Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 5:5, след което Тренто поведе със 7:5 след грешка от сервис на френската звезда на Модена Ървин Нгапет и технична атака на Матей Казийски. Последваха силна атака на сръбския посрещач и национал Неманя Петрич и мощна контра на Лука Ветори и 7:7. Двата тима продължиха отново равностойно до техническата пауза, която дойде при минимална преднина за домакините - 12:11 след грешка при мрежата на трентинци. Разликата нарасна до 14:11 след блокада на Нгапет и ас на белгийския център Пиетер Верхеес. Тайм-аутът, който взе Радо Стойчев, даде ефект и Тренто веднага стигна до 14:14 след атака-пайп на Филипо Ланца, блок на Емануеле Бирарели и силен ас на Казийски. Волейболистите на Модена моментално си върна преднината при 16:14 след атака на Ветори и грешка на гостите и дори я увеличиха до 18:15 след отличен блок на Матео Пиано. Постепенно Казийски и компания изравниха при 20:20 след нова атака-пайп на Ланца и контра блок-аут на българската звезда и дори дръпнаха с 21:20 след блокада на гръцкия диагонал Митар Джурич. За пореден път двата отбора продължиха равностойно до 24:24, но в крайна сметка момчетата на Радо Стойчев измъкнаха гейма с 26:24 след атака в аут на Нгапет и успешна контра на Джурич.

В началото на втората част Тренто дръпна с 4:1 след нова атака-пайп на Матей Казийски и две грешки на домакините от Модена. Домакините успяха да изравнят при 5:5 след два блок-аута на Лука Ветори и Ървин Нгапет. Последваха атака и мощен ас на Филипо Ланца и грешка на Пиетер Верхеес и 8:5 за трентинци. Модена отново изравни при 11:11 след нова атака на Ветори и блокада на Верхеес. Все пак техническата пауза дойде при 12:11 за Тренто след атака от втора линия на Казийски. Разликата нарасна до 14:11 след контра по правата на Ланца и аут на Ветори. Тимът на Анджело Лоренцети стигна до 14:14 след ас на Верхеес и отличен блок на Матео Пиано. Играта продължи точка за точка до 19:18, след което последва страхотна блокада на Емануеле Бирарели и силна контра от втора линия на Митар Джурич и 21:18. Разликата се запази до 23:20, след което Тренто затвори гейма при 25:20 в своя полза след страхотно спасяване и точка на либерото Масимо Колачи и мощен ас на младия разпределител Симоне Джианели.

Третият гейм стартира страхотно за волейболистите на Тренто, които бързо поведоха с 4:0. Разликата се запази до 9:5, след което Модена върна две точки за 9:7 след блокада на Пиетер Верхеес и ас на Лука Ветори. Трентинци продължиха да водят до техническото прекъсване, което дойде при 12:9 в тяхна полза след блок-аут на Матей Казийски.

Преднината на Тренто стана 14:10 след отлично пускане на Симоне Джианели. Резултатът нарасна до 18:13 след нова силна атака на Митар Джурич и ас на Джианели. Момчетата на Радо Стойчев продължиха да водят до 22:17 след поредна успешна атака на Джурич. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 25:19 след контраатака през центъра на аржентинеца Себастиан Соле, а с това мача с 3:0 и титлата на Италия.

Матей Казийски изигра поредния си силен мач за Тренто и стана най-резултатен с 13 точки (2 аса, 52% ефективност в атака, 83% позитивно и 38% перфектно посрещане), колкото реализира и Митар Джурич (2 блока и 52% ефективност в атака) за победата. Страхотен мач изигра и младият разпределител Симоне Джианели, който заби 7 точки (1 блок и 2 аса), който впоследствие бе определен за най-полезен играч (MVP) на финалния плейоф. За тима на Модена Лука Ветори завърши с 13 точки (1 ас и 43% ефективност в атака), а Ървин Нгапет и Матео Пиано добавиха по 10 точки.

ПАРМАРЕДЖИО (МОДЕНА) - ЕНЪРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) 0:3 (24:26, 20:25, 19:25)