Марица с историческа шампионска титла след драматично 3:2 над Левски

Женският волейболен отбор на Марица (Пловдив) спечели за първи път в историята си шампионската титла на България. Момчетата на треньора Иван Петков надделяха много трудно и драматично като гости Левски с 3:2 (25:19, 18:25, 25:23, 24:26, 15:11) в третия решителен мач от финалния плейоф в женското първенство на НВЛ на България, игран тази вечер в залата на спортен център "Люлин".

Така волейболистките на Марица спечелиха финалната плейофна серия с 2-1 победи и станаха новите шампионки в женското първенството на България. Титлата е историческа първа във витрината на пловдивския клуб. Маричанки направиха "златен" дубъл през настоящата година, след като спечелиха и Купата на България по-рано този сезон. "Сините" пък заемат второ място в крайното класиране и остават със сребърните медали.

И двата отбора имаха своите верни привърженици, които ги подкрепяха и вдигаха градуса на атмосферата. Мачът бе истински достоен завършек на първенството, като противопостави два равностойни противника. В първите две части на мача напрежението и емоциите надделяха, като играта бе на двата полюса, а това доведе размяна на "любезности" и равенство 1:1 гейма.

В последствие настана истинска битка, като изходът на следващите два гейма се решаваше в последните минути. В третата част пловдивчанки водеха с 22:18, но не успяха да затворят гейма, като "сините" стопиха пасива си и доведоха до равенство при 23:23. Във важния момент, обаче, силите не им стигнаха за пълен обрат, като блокадата на Марица се оказа непробиваема, а грешка на синята атака даде последната точка за съперника и маричанки поведоха с 2:1 гейма.

В четвъртата част равностойната игра отново продължи, като "сините" показаха, че могат да се вдигат в трудни моменти и да устояват до край. Играта тръгна равностойно до второто техническо прекъсване, след което маричанки дръпнаха с три точки и поведоха с 21:18. Това, обаче, не им даде нужното предимство за затваряне на гейма, а "сините" продължиха да напират и изравниха при 22:22. При поредното равенство пти 24:24, този път нервите на пловдивчанки не издържаха, като сгрешиха и дадоха аванс на левскарките, а синята атака бе безпрогрешна и довърши останалото за спечелването на гейма с 26:24 и влизането в тайбрек.

Петата решителна част започна с равенство до 5:5, но след това волейболистките на Марица показаха здрава психика и поведоха с 9:6. Стабилността им се запази и те не позволиха обрат от страна на "сините", като устояха на атаките им и затвориха гейма с 15:11, а с това крайната победа с 3:2 и първата си шампионска титла.