Каква ще бъде развръзката в Премиър лийг - Гледайте "Контра"

Марица обърна Левски с 3:1 във финал №1 при жените

Носителките на волейболната Купа на България от Марица (Пловдив) започнаха по най-добрия начин във финалния плейоф за титлата, след като надиграха като гости Левски с 3:1 (28:30, 25:23, 25:19, 25:21) в мач №1, игран тази вечер в столичната зала "Сиконко". Сред зрителите в залата бе и новият селекционер на женския национален отбор Драган Нешич.

Така Марица поведе с 1-0 победи във финалната плейофна серия. Играе се до 2 победи от 3 мача. Втората среща между двата тима е във вторник (5 май) отново от 17,30 часа в Пловдив.

Отборът на Левски започна мощно и след серия от сервиси на разпределителката Петя Баракова "сините" поведоха с 4:0. След това, обаче, треньорът на Марица Иван Петков взе прекъсване и постепенно пловдивчанки изравниха играта, като стигнаха до 16:16. Марица показа отлична блокада, докато основната тежест в нападението се падна на Мирослава Паскова. Геймът се завърза, като маричанки първи достигнаха до два геймбола. Последва истинска драма, като в крайна сметка "сините" запазиха по-здрави нерви и поведоха след 30:28. По-организираната игра на Марица на блокада все пак донесе позитиви на тима и в следващите два гейма пловдивчанки обърнаха резултата след 25:23 и 25:19. И двете части предложиха доста обрати в резултата за радост на зрителите, дошли да наблюдават финала. Четвъртият гейм също мина под контрола на волейболистките на Марица - 25:21 и 3:1 в тяхна полза.

Най-полезна за Марица бе Силвана Чаушева с 21 точки (3 блока, 2 аса и 40% ефективност в атака), а Таня Събкова (2 блока, 3 аса, 32% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане) и Ани Радичева (2 блока, 1 ас, 44% ефективност в атака и 18% перфектно посрещане) добавиха по 18 точки за победата. За тима на Левски над всички бе Мирослава Паскова с 20 точки.

ЛЕВСКИ - МАРИЦА (ПЛОВДИВ) 1:3 (30:28, 23:25, 19:25, 21:25)
ЛЕВСКИ: Петя Баракова 6, Мирослава Паскова 20, Кристина Якимова 10, Гергана Петрова 6, Вероника Бежандолска 11, Виктория Григорова 11 - Диана Николова-либеро (Кристиана Петрова 1, Гергана Георгиева)
Старши-треньор: Радослав Бакърджиев
МАРИЦА: Весела Бончева 4, Силвана Чаушева 21, Таня Събкова 18, Ани Радичева 18, Милена Димова 9, Йоана Атанасова 8 - Ивелина Монова-либеро (Марина Ковачева, Мирела Шахпазова 1, Силвия Андреева, Жана Тодорова-либеро)
Старши-треньор: Иван Петков.

Статистика: Владимир Каракашков (скаутмен на Марица и volleyballbg.com)