Нойер е голям, но Меси е велик - Барса вече мисли за финала (видео + галерия)

Барселона е на крачка от финала на Шампионската лига след запомняща се победа над Байерн (Мюнхен) с 3:0. Първият полуфинал между двата отбора донесе много радост на препълнения "Камп Ноу", който видя поредното изумително шоу с марката "Лионел Меси". Гениалният аржентинец показа на какво е способен в момент, когато отчаяниото от безбройните спасявания на Мануел Нойер беше обзело съотборниците му. В 77-ата минута Меси простреля стража на Байерн с удар извън наказателното поле и гостите рухнаха. Три минути по-късно аржентинецът направи за смях Боатенг и технично прехвърли Нойер за 2:0, а последния пирон в ковчега на Байерн заби Неймар в добавеното време.

С двете си попадения Меси отново задмина Кристиано Роналдо и е футболистът с най-много голове в историята на Шампионската лига - 77 срещу 76 за португалеца. Не цифрите, а гениалните отигравания обаче са това, което прави Меси недостижим. Байерн със сигурност ще се опита да направи реванша на "Алианц Арена" интересен, но Барса не е Порто и по всичко личи, че баварците за втора поредна година ще се препънат на полуфиналното стъпало.

Домакините отново започнаха с ударното си трио в предни позиции  - Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Андрес Иниеста, Серхио Бускетс и Иван Ракитич пък трябваше да вземат превес в средата на терена срещу халфовата линия на баварците. На вратата по традиция бешее Марк-Андре тер Стеген, който от началото на сезона е титуляр в мачовете от Шампионската лига.

За Байерн добрата новина бе, че Роберт Левандовски, който до последно беше под въпрос, стартира като титуляр. Той пострада преди седмица в двубоя срещу Борусия (Дортмунд), когато счупи едновременно носа и челюстта си, но днес игра със специална маска. Зад полския таран действаха Томас Мюлер и бившият футболист на каталунците Тиаго Алкантара. В дългоочакваното си завръщане на "Камп Ноу" Джосеп Гуардиола не можеше да разчита някои от звездите на тима, начело с Ариен Робен, Франк Рибери и Дейвид Алаба. Чаби Алонсо уплътняваше зоната пред четиримата бранители, а другите в халфовата линия на баварците бяха капитанът Филип Лаам и Бастиан Швайнщайгер.

Първото полувреме се превърна в истинско зрелище и това не се променя дори от факта, че двата отбора не успяха да си отбележат гол. Динамика, дълбока преса, скоростни комбинации и тактическа гъвкавост  - всички характеристики на модерния футбол бяха нагледно демонстриране от 22-ата на терена. Барса доминираше и пропусна няколко много добри положения пред вратата на безпогрешния Нойер, но и Байерн имаше своите шансове да поведе в резултата.

Каталунските атаки в началните минути всяваха истинска паника в защитата на гостите. Суарес рано-рано поиска дузпа, но реферът Никола Рицоли изобщо не му обърна внимание. Уругваецът беше като шило, което постоянно тормозеше бранителите в бяло. Негов удар в 7-ата минута попадна в ръцете на Нойер, а малко след това Суарес изскочи очи в очи с германския страж, но той демонстрира защо е безспорният номер 1 на своя пост и с крак изби.

Темпото на игра беше изключително високо и за зрителите нямаше нито миг скука. В 15-ата минута Суарес проби по десния фланг и центрира към Неймар, който не уцели добре топката и я прати в аут. Не закъсня и първата чиста възможност за Байерн. Борбеният Мюлер прокара кълбото между няколко защитници към непокрития Левандовски, ала полякът, подобно на Неймар малко по-рано, стреля встрани от целта.

Барселона продължи да е по-напористият отбор, а Меси, който беше изтеглен малко по-назад, раздаваше ювелирни пасове към съотборниците си. В 26-ата минута самият аржентинец се оказа на върха на атаката, но Боатенг бе заел добра позиция и изчисти в корнер след острото центриране на Жорди Алба. Защитата на Байерн не се построи много добре след ъгловия удар и позволи на Суарес да отправи удар с глава, но за радост на Нойер той беше неточен.

До почивката имаше още две любопитни ситуации и те отново бяха пред вратата на Байерн. Първо Меси стреля от фаул в ръцете на Нойер, а малко след това вездесъщият страж на баварците се намеси перфектно след двойно подаване, което изведе на стрелкова позиция Даниел Алвеш.

Втората част стартира с лек превес на Байерн, а загубата на концентрация у защитата на домакините можеше да им струва скъпо. В 46-ата минута Левандовски беше изпуснат и се устреми към наказателното поле, но Дани Алвеш го задържа и с цената на жълт картон предотврати голяма опасност. След няколко минути Чаби Алонсо получи шанс да обстрелва Тер Стеген от фаул, но шутира в стената.

Не след дълго Барса пак овладя средата на терена. В 57-ата минута Меси стреля силно, но Нойер отново беше заел добра позиция и улови. Единствено Неймар оставаше леко изолиран, но бразилецът също беше близо до гола, след като получи топката в наказателното поле, но я прати високо над вратата.

Нулевото равенство поизнерви домакините и грешките в техните подавания зачестиха. Точно тогава обаче геният на Лео Меси се прояви с пълна сила. В 77-ата минута аржентинецът получи топката от Дани Алвеш и с кинжален удар прониза блестящия до момента Нойер. Този гол беше като леден душ за футболистите на Байерн, които загубиха концентрация и само три минути след първото попадение Меси отново накара "Камп Ноу" да стане на крака. Лео се подигра с Боатенг, като с финт го остави да лежи безпомощно на тревата, а после майсторски копна топката над излезлия да го пресрещне Нойер. Рафиня се опита да изчисти от голлинията, но напразно - 2:0.

Това обаче не беше всичко. В желанието си да върнат поне едно попадение баварците се оголиха и в третата минута на добавеното време бяха нокаутирани. Неймар излезе сам срещу Нойер и този път нямаше прошка.

Барса си отмъсти за загубата със същия резултат като домакин на полуфиналите преди две години и ако Реал Мадрид заличи пасива си от един гол срещу Ювентус, светът най-после ще дочака финал в Шампионската лига между двата испански гранда.