Само трима вратари са вкарвали от игра за 52 г. в Бундеслигата (видео)

Поредната гръмка победа на Байерн (Мюнхен) - 6:0 над Падерборн 07, може би не беше най-интересното нещо в Бундеслигата вчера. Вниманието беше привлечено от гола, който реализира вратарят на Аугсбург Марвин Хитц за 2:2 срещу Байер (Леверкузен). Стражът на домакините се включи в атака в четвъртата минута на продължението на редовното време и простреля Бернд Лено.

Поглед в 52-годишната история на Първа Бундеслига показва, че още само двама вратари са се разписвали от игра - Франк Рост и Йенс Леман. На 31 март 2002 година Рост отбеляза в мач на Вердер (Бремен) срещу Ханза (Рощок), като беше точен за 3:3 в 90-ата минута. Секунди по-късно съотборникът му Аилтон също вкара и Вердер дори победи с 4:3. Леман пък спаси Шалке 04 от загуба в дербито с Борусия (Дортмунд) на 19 декември 1997 г., когато намери мрежата с глава за крайното 2:2, също в последната минута.

Има още осем вратари, които са отбелязвали в мач от Бундеслигата. Те обаче са правили това само от дузпи. Абсолютен №1 тук е бившият съотборник на Димитър Бербатов в Леверкузен Ханс-Йорг Бут, който между 1998 и 2006 г. наниза 26 попадения от наказателни удари. Йенс Леман също е вкарвал една дузпа и така има два гола, с колкото е и Андреас Кьопке с екипа на Нюрнберг, като неговите са от бялата точка.

Останалите вратари с по един гол от дузпа са Манфред Манглитц (Дуисбург/1967), Фолкмар Грос (Тенис Борусия Берлин/1977), Дийтер Бурденски (Вердер 1979), Волфганг Кнайб (Арминия Билефелд/1985) и Ралф Цумдик (Бохум/1988)