Григор приключи в Ротердам (видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров отпадна във втория кръг на турнира в Ротердам с награден фонд от 1 600 855 евро, след като отстъпи с 2:6, 6:7(8) срещу 37-ия в световната ранглиста Жил Мюлер (Люксембург). До този момент двамата тенисисти се бяха срещали само веднъж - на надпреварата на трева в "Куинс Клъб" в Лондон през 2012 година. Тогава обаче хасковлията записа успех със 7:6(1), 6:4. С класирането си за следващата фаза 31-годишният левичар от Люксембург си осигури 36 950 евро от наградния фонд, 90 точки за световната ранглиста, а на 1/4-финалите ще срещне Гийермо Гарсия-Лопес или Стан Вавринка.

Мюлер имаше здравословни проблеми през последните три дни и се отказа от участие в турнира на двойки, но въпреки това днес показа страхотна игра срещу поставения под номер 5 в основта схема бъргарин. В първата част Димитров не намери начин да противодейства на агресивната и почти безгрешна игра на съперника си. 23-годишният българин допусна два пробива и загуби с 2:6. Във втория сет Григор се посъбуди, стоеше по-добре на корта и битката бе равностойна. Липсваха пробиви и всичко се реши в тайбрек, който бе спечелен от дебютиращия в изданието Мюлер.

Мачът започна по възможно най-лошия начин за 11-ия в света българин. Григор имаше преднина от 40:0 при собствен сервис в откриващото си подаване, но позволи на съперника си да стигне до точка за пробив и да я реализира. От своя страна, опитният Мюлер демонстрира стабилност при началния си удар и без проблеми поведе с 2:0. Непредизвиканите грешки се оказаха проблемът на Димитров в тази първа част. Той сбърка няколко форхенда, с което даде две нови възможности за пробив на противника си в третия гейм. Хасковлията спаси точките за пробив, като при втората блесна с великолепен прехвърлящ удар. Въпреки усилията си в този сервис-гейм Григор се пропука отново, а Мюлер взе и последвалото си подаване на нула за преднина от 4:0. С напредването на сета първата ни ракета стабилизира началния си удар. С нов гейм на нула той все пак записа името си на таблото за 1:4, а след това и за 2:5. В осмия гейм Димитров заслужи аплодисментите на публиката с великолепен ретур, но логичното се случи и при първия си сетбол Мюлер затвори частта за 6:2 след само 22 минути игра.

Във втората част Григор подобри значително представянето си, сервис-геймовете му вървяха по-лесно и затрудни максимално съперника си. Българинът взе на нула подаването си за 1:0, след което доведе до равенство сервис-гейма на Мюлер. Тенисистът от Люксембург не прояви колебание и направи резултата 1:1. Много от силните сервиси на Димитров бяха неуртрализирани от страхотните ретури на тенисиста от Люксембург, но въпреки това нашият представител взе подаването си за 2:1. В четвъртия гейм Григор имаше три възможности за пробив - първите за него в срещата, но Мюлер се измъкна ловко благодарение на скоростния си и добре пласиран сервис. Българинът спечели на нула подаването си за 4:3, но след това и противникът му стори същото за 4:4. При изоставане от 0:30 в деветия гейм Димитров показа здрави нерви и хладнокръвие и се измъкна за 5:4. Той обаче не успяваше да намери начин да се справи с бомбените изстрели при началния удар на Мюлер. При 5:5 Григор впечатли с поредното си майсторско изпълнение с удар между краката за 15:15, а малко след това и с форхенд по правата. При 6:5 българинът направи страхотна къса топка и стигна до сетбол. И този път обаче представителят на Люксембург се спаси със сервис, като доведе сблъсъка до тайбрек.

В него резултатът се движеше точка за точка и никой от двамата тенисисти не можеше да вземе по-сериозно инициативата. При 6:5 точки Григор отрази мачбол, разчитайки на сервиса си, след което с ас стигна до сетбол при 7:6. Мюлер не се даде и неутрализира тази опасност, след което повтори същото и при 7:8. Страхотният начален удар помогна много на по-възрастния от двамата тенисисти, а при 9:8 той получи възможност да сложи край на мача. Мюлер не пропусна шанса си и затвори срещата при 10:8 точки в тайбрейка и след общо час и 25 минути игра.

Димитров завърши мача с 27 печеливши удара и 11 непредизвикани грешки. При Мюлер тези показатели бяха съответно 32 и 12. И двамата състезатели се отчетоха с по 11 аса, като представителят на Люксембург остави в статистиката и една двойна грешка.

Следващият турнир в програмата на Григор е този в Акапулко (23 февруари - 1 март), където той е със статут на шампион и има да защитава 500 точки за ранглистата.