Непримирим Григор спаси 2 мачбола и оцеля след здрава битка с френски ветеран (видео)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров започна с много трудна победа участието си на турнира в Ротердам. Той пречупи с 4:6, 7:6 (2), 6:2 в мач от първия кръг френския квалификант Пол-Анри Матийо. 33-годишният Матийо в момента е 96-и в ранглистата на ATP, но през 2008 достига до №12. Димитров е поставен под номер 5 в схемата.

Французинът и българинът имаха само един мач помежду си досега. През 2012 година те се срещат в Базел и Матийо печели след два тайбрека - 7:6 (2), 7:6 (4). Сега обаче победител бе българинът, който изоставаше в резултата със сет и 4:5, а Матийо можеше да приключи мача със своя сервис. 11-ият в света хасковлия обаче показа характер, спаси 2 мачбола и проби за 5:5. Стигна се до тайбрек, който бе убедително спечелен от Димитров, а в третия сет българинът не остави шансове на разколебания си противник и си извоюва място във втория кръг.

Още в откриващото си подаване в мача Григор трябваше да спасява точка за пробив, при това на втори сервис. Матийо обаче заби ретура си в мрежата за равенство, а след това българинът удържа сервис-гейма си. Веднага след това пък французинът се спаси първия гейм, в който сервираше. Той бе много дълъг и оспорван и Матийо дори трябваше да отразява брейкпойнт, но се пребори за подаването си. За съжаление в третия гейм Матийо реализира пробив на 15 и излезе напред в резултата. Ветеранът затвърди пробива и поведе с 3:1, а Григор спря негативната серия с гейм на нула за 2:3. Българинът обаче така и не можеше да затрудни Матийо в геймовете, в които сервираше французинът до края на сета и първата част бе спечелена от бившия №12 с 6:4.

Във втория сет играта на Григор също не се получаваше и Матийо печелеше безпроблемно подаванията си. Нещо, повече в петия гейм той реализира нов пробив за аванс от 3:2 и българинът изглеждаше все по-близо до отпадането. При 4:3 за Матийо Григор стигна до 0:30 в подаването на французина, но загуби следващото разиграване след страхотна размяна на удари. В следващите две точки Матийо бе перфектен, а при 40:30 Димитров изкара топката в аут от бекхенд и Матийо вече бе само на гейм от победата при 5:3. При 5:4 Матийо сервираше за победата, но отново допусна изоставане от 0:30. Два хубави сервиса и грешка на българина от форхенд обаче донесоха мачбол на французина при 40:30. Григор я отрази - първо с чудесен ретур и след това със смел завършващ удар от форхенд, а малко след това, при втория мачбол на ветерана, хасковлията игра смело и "матира" съперника си с бекхенд по диагонала на линията. Веднага след това нова атака на Димитров, този път от форхенд, му донесе първа точка за пробив от първото подаване на Матийо в двубоя. Аут от форхенд на Матийо в следващата точка донесе първия пробив на Димитров в срещата и равенство 5:5.

Вторият сет трябваше да бъде решен с тайбрек и още първата точка в него предизвика спор между играчите. При нея Матийо направи страхотен ретур и топката бе отсъдена в аут, като Григор спря да играе. Матийо поиска намесата на системата за видеоповторения "Ястребово око" и тя показа, че топката е на линията. Това означаваше, че точката по-скоро трябваше да бъде присъдена на французина, но между двамата играчи възникна спор, а решението на съдията на стола бе преиграване на точката. Това видимо изнерви френския ветеран, който допусна поредица от грешки в тайбрека. Първо, при преиграването на точката тя бе спечелена от 23-годишния хасковлия, а след това Димитров дръпна в резултата с 3:0 с два мини-пробива. Късметлийски ретур на линията с рамката на ракетата върна надеждите на Матийо при 1:3, но само за кратко. Григор не допусна срив и поведе първо с 4:1, а след това с 5:2 и имаше на разположение два свои сервиса, за да сложи точка на сета. Българинът се справи отлично със задачата, спечели тайбрека със 7:2 и изпрати мача в решаващ трети сет.

Третата част започна по възможно най-добрия начин за 11-ия в света българин - с пробив на нула, който бе затвърден, макар и трудно. При 3:1 Григор реализира още един пробив, затвърди и него и авансът му в резултата вече бе смазващ - 5:1. При 5:2 Димитров сервираше за мача, но трябваше да спасява 2 точки за пробив. Българинът запази концентрацията си до края, не допусна усложняване на нещата и се класира за втория кръг. След последната точка в двубоя между Димитров и Матийо отново имаше разправия, свързана с онази първа точка от тайбрека на втория сет. Григор се опита да обясни на французина своята гледна точка, ветеранът не бе съгласен, но така или иначе напред продължава поставеният под №5 българин, докато Матийо напуска турнира, въпреки че в голяма част от мача тази вечер показа силна игра.

Григор, който днес често допускаше грешки, с които улесняваше съперника си, записа 13 аса срещу 3 на Матийо, като двамата допуснаха по 3 двойни грешки. Българинът загуби два пъти подаването си в мача, а на свой ред реализира три пробива.

Все още не е ясен съперникът на Димитров в следващата фаза. Той ще бъде определен в двубоя Давид Гофен (Белгия) - Жил Мюлер (Люксембург). Миналата година Димитров отпадна във втория кръг, а през 2013 бе полуфиналист в турнира в холандския град.

"Не играх добре, но след втория сет контролирах нещата", коментира Григор след края на тежкия мач.