България има реален шанс да бъде сред челните места в Европа по развитие на зимния туризъм. Въпреки огромния си потенциал, с около 210 км. ски писти и 110 лифта обаче, страната ни е на едно от последните места по съоръжения за зимен туризъм, обяви министър Николина Ангелкова (МТ) на кръгла маса за развитието на планинския туризъм.
Изоставаме дори от не толкова „алпийски” страни като Чехия. При такива показатели е трудно да бъдем конкурентноспособни на туристическия пазар. По думите на ресорния министър България има потенциал за нови ски писти и съоръжения, които да бъдат изградени, без да се нарушава екологичната среда, парковете, флората и фауната.
Вече сме утвърдена ски дестинация за сериозни пазари и сме включени в календара на Световната ски федерация, което ни поставя в доста добри позиции сред конкуренцията, но трябва да ги надградим“, категорична бе Николина Ангелкова.
Зимният туризъм заедно с голфа привличат висок клас туристи, които харчат четири пъти повече средства в сравнение с масовия летен туризъм. В разгорялата се дискусия се изказаха противоречиви мнения от представители на ‚зелени организации“, на общините и на туристическия сектор. Преобладаващо бе становището за неотложни действия за промяна в закона за туризма и определянето на дългосрочни цели. Министърът на спорта Красен Кралев изтъкна, че състоянието на сегашната инфраструктура не позволява развитието на ски спортовете - един от основните приоритети на министерството и обяви, че е поръчан анализ, който да покаже до колко икономии в здравеопазването ще доведе всеки лев, инвестиран в хората.
Лиспват достатъчно добри условия и за подготовка на елитни спортисти, отбеляза Виктор Жеков, треньор и баща на шампиона ни по сноуборд Сани Жекова. Като активен участник в дискусиите за планинския туризъм, потърсихме неговия коментар какво е необходимо да се направи за развитието на зимните спортове в България.
Г-н Жеков, стана дума на кръглата маса, че страната ни е на едно от последните места по съоръжения за зимен туризъм и спорт. Според вас какво е необходимо да се направи, за да развием потенциала на зимния туризъм и възможностите за практикуване на зимни спортове?
Развитието на планинската инфрастуктура ще подпомогне ли и подготовката на професионални спортисти?
Тази дискусия се води от години. Оптимист ли сте, че този път ще се стигне до реални решения и конкретни действия от страна на правителството?