Зрелищен гол на Туре Яя поведе Кот Д'Ивоар към финала (видео)

Отборът на Кот Д'Ивоар се класира за финала в турнира за Купата на Африка след убедителна победа с 3:1 срещу приятната изненада ДР Конго. Капитанът Туре Яя даде летящ старт на "слоновете" с красив гол в 21-ата минута, но много скоро Диумерси Мбокани изравни от дузпа. Жервиньо върна преднината на възпитаниците на Ерве Ренар в 41-ата минута, а третото попадение за Кот Д'Ивоар бе дело на защитника Уилфред Канън.

ДР Конго се опита да се противопостави на по-класния съперник с предпазлива игра и бързи контри. Тази тактика се оказ ауспешна в началните минути, но в средата на първата част лошо изчистена топка попадна на крака на Туре Яя и звездата на Манчестър Сити с мощен шут я заби под гредата.

В 24-ата минута бранител на Кот Д'Ивоар игра с ръка в наказателното поле и реферът отсъди дузпа, която Мбокани превърна в гол. "Слоновете" отново излязоха напред в резултата малко преди почивката, когато Жервиньо беше изведен на добра позиция и технично преодоля Роберт Кидиаба.

Интригата в мача приключи в 68-ата минута, когато стражът на ДР Конго се намеси добре след центриране от корнер и удар с глава, но при добавката защитникът Канън беше безпощаден.

ДР КОНГО - КОТ Д'ИВОАР 1:3 (1:2)
0:1 Туре Яя (21)
1:1 Мбокани (24) д.
1:2 Жервиньо (41)
1:3 Канън (68)