Гана и Кот д'Ивоар оформиха 1/2-финалистите

Гана се класира за полуфиналите на турнира по футбол за купата на африканските нации, където ще играе със страната-домакин Екваториална Гвинея, победила в четвъртфинален мач Тунис с 2:1 след продължения.

"Черните звезди", както наричат националния отбор на Гана, поведоха в резултата още в 4-та минута с гол на Кристиан Атсу, който бе оставен непокрит от защитата на Гвинея. В самия край на първото полувреме - в 44-та минута, Куеси Апия се възползва от груба грешка на гвинейските защитници и увеличи резултата на 2:0 за Гана. В 61-та минута Кристиан Атсу с отличен удар от границата на наказателното поле заби топката неспасяемо в мрежата и отбеляза втория си гол в мача, а резултатът стана 3:0 за Гана.

В 90 плюс 3 минути ганайският нападател Асамоа Гиан излезе сам срещу вратаря на гвинейците Наби Ятара, който с десния си крак "направи шпагат" точно в бедрото на Гиан и получи червен картон. Гана за последен път е била шампион на Африка през 1982 година, когато печели титлата в Либия, а за последен път достига до финала на континенталното първенство през 2010 година в Ангола.

Кот д'Ивоар също се класира за полуфиналите, след като победи с 3:1 Алжир. Головете за "слоновете" отбелязаха Уилфред Бони (2) и Жервиньо, а за алжирците почетно се разписа Ел-Арби Хилал Судани. Съперник на Кот д'Ивоар ще бъде отборът на ДР Конго.