Багдатис измъчи, но не пречупи Григор - първата ни ракета e на 1/8-финал в Мелбърн (галерия+видео)

Първата ни ракета Григор Димитров победи с 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:3 кипъреца Маркос Багдатис в мач от третия кръг на Откритото на Австралия. Така българинът се класира на 1/8-финалите в Мелбърн, където ще играе с победителя от мача между Анди Мъри (Великобритания) и Жоао Соуса (Португалия).

Очакванията за лесна победа на Григор над Багдатис не се оправдаха. Мачът помежду им се превърна в епична битка, продължила близо четири часа, но младостта си каза думата и Григор се поздрави с успеха.
Григор Димитров - Маркос Багдатис
Багдатис си остава един от любимите съперници на българина. Димитров вече има шест победи от седем мача над него, като четири  от тях са на твърди кортове.

С победата Григор си осигури 175 000 австралийски долара oт наградния фонд и 180 точки за световната ранглиста. Двубоят се изигра при отлична атмосфера, като и двамата тенисисти бяха подкрепяни от многобройни свои сънародници по трибуните. Представителите на гръцката диаспора бяха повече, но и българските фенове не им отстъпваха в силните минути за Димитров.

Григор сервира първи в мача и спечели бързо подаването си. Кипърецът също не срещна трудности. Двамата тенисисти отново си размениха по един гейм, след което се стигна до първата трудност за Григор в петия гейм, когато Багдатис беше близо до точка за пробив след като стигна до равенство 40:40, но Димитров успя да се защити добре и спечели подаването си. Последва нова размяна на геймове, за да се стигне до осмия гейм, който започна много оспорвано.

Подхлъзване попречи на Григор да посрещне една къса топка, след което Багдатис поведе с 30:15, а след това и да спечели гейма, след като Григор изпрати топката в аут. Кипърецът стигна до пробив в деветия гейм и постави Григор пред угрозата да загуби първия сет. Багдатис с лекота спечели подаването си, с което и първата част, след като подложи Григор на истински "артилерийски" обстрел с бомбените си сервиси и взе гейма на нула.
Григор "върна" жестта на Багдатис, като взе на нула първия гейм от втория сет. Григор продължи да изпитва трудности при ретура при сервис на опонента си, но бързо се коригира. Багдатис показа колебание в сервиса и Григор стигна до възможност за точка за пробив, но подари ситуацията на кипъреца, след които сбърка ретур и така резултатът беше изравнен - 1:1 гейма. В третия гейм Григор започна по-често да излиза на мрежата, което даде резултат, тъй като той спечели уверено подаването си за разлика от първия сет. Любопитното е, че в почивката между геймовете Григор смени обувките си, които явно му създаваха проблеми, за трети път в мача. Новият чифт се оказа щастлив за Григор, който стигна до първия си пробив в четвъртия гейм и поведе с 3:1 след продължително разиграване, в което кипърецът не издържа и изкара удара си в аут.

Моментът се оказа преломен, тъй като в следващата част Багдатис грешеше и за Григор не беше трудно да си осигури комфортен аванс с 4:1. Спадът в играта на кипъреца продължи, докато Григор започна да изглежда все по-уверен. Все пак Багдатис спечели подаването си, макар и да вложи големи усилия в спечелването на три поредни точки. Седмият гейм беше изключително интересен, но в края с малко късмет Григор поведе с 5:2, след като изпратената от Багдатис топка срещна филето на мрежата и тупна в неговата половина на корта.

Преди да сервира за оставането си в сета, Маркос Багдатис поиска медицински таймаут. Кипърецът спечели първата точка при своя сервис, но Григор взе следващите две.  При 40:30 в полза на Багдатис последва най-продължителното разиграване в мача, завършено ефектно от Григор и резултатът беше изравнен. Все пак до втори пробив за Григор не се стигна и българинът сервира за изравняване в сетовете. Багдатис спечели първата точка, след което обаче Григор не допусна изненада и се стигна до 6:3 и изравняване в сетовете.
Решителният трети сет започна с размяна на първите два гейма, които бяха спечелени от подаващите. В петия Григор имаше шанс за пробив, но пропусна тази възможност и кипъреца поведе с 3:2. В шестия гейм Багдатис на свой ред беше близо до пробив, но Григор издържа на огромното напрежение и принуди кипъреца да сгреши и върна равенството в геймовете. Изтощението обаче си каза думата и в последвалото разиграване кипъреца почти не срещна съпротива. Двойна грешка на Григор даде предимство на Багдатис при 40:40 в следващия гейм, но с ас Димитров се спаси от пробив. Той обаче стана факт малко по-късно и така Багдатис сервира за спечелване на сета.

Решителното разиграване започна с фантастична точка на Григор, който се отпусна и заигра по-добре. Грешка на Багдатис позволи на българина да стигне до точка за пробив, но кипърецът се спаси. Последваха нови три възможности за пробив, но Багдатис упорито не се предаваше и в крайна сметка след близо час игра кипърецът спечели с 6:3 и поведе с 2-1 сета.
Съперникът на Григор започна все повече да показва признаци на умора в четвъртата част. Българинът спечели подаването си, след което стигна до възможност за ранен пробив при сервиса на Багдатис, но отново сервисът спаси кипъреца. Последва труден гейм за Григор, но в крайна сметка той не сгреши и поведе с 2:1. Багдатис отново сбърка при подаването си, но Димитров не се възползва, но за сметка на това спечели своето подаване с определена лекота.

Последва спад в играта на Багдатис, от което се възползва Григор, който стигна до пробив и 4:2. Димитров беше напът да позволи на съперника си да стигне до точка за пробив, но късметът му помогна при 0:30, след което не трепна и затвори гейма за 5:2. Багдатис беше притиснат в осмия гейм, но оцеля. Решителният гейм не запона по най-добрият начин за Григор. След освата му двойна грешка резултатът беше 30:15 за Багдатис, но българинът спечели три поредни точки, с което и четвъртия сет с 6:3.

Багдатис имаше предимството да сервира пръв в петия сет и се възползва по най-добрия начин от това, като даде само една точка на нашия тенисист. Последваха силни минути за Григор. Той спечели подаването си, постигна пробив, който след това затвърди и поведе с 3:1, с което открехна вратата към 1/8-финалите. Багдатис се измъкна в петия гейм и притисна Григор в шестия, но неточност при 40:40 даде предимство на българина, той не сбърка и поведе с 4:2. Кипърецът беше убедителен при своя сервис, като даде само точка на Григор.

Последва много ожесточена битка в осмия гейм, в който се стигна до 40:40. Григор стигна до геймбол след технично отиграване на къса топка, последва аут на Багдатис и 5:3 за него. Българинът спечели първата точка при подаването на Багдатис, който сбърка. След това той разигра Багдатис и го принуди отново да сбърка - 30:0. Последва нова двойна грешка за Багдатис и Григор получи три мачбола. Първият беше пропуснат, след като Григор прати топката в аут. При втория Багдатис се пребори като лъв, но при третата възможност сгреши и победата отиде в ръцете на Григор.