Григор Димитров преодоля Лацко, очаква Багдатис (галерия+видео)

Григор Димитров се класира за третия кръг на Australian Open след победа днес с 6:3, 6:7(10), 6:3, 6:3 срещу Лукаш Лацко (Словакия). 99-ият в ранглистата на ATP словак се оказа доста по-труден и корав съперник от германеца Дъстин Браун и успя да вземе сет на най-добрия български тенисисит. Точно 2 часа и 53 минути продължи мачът между двамата, в които 23-годишният хасковлия изцяло имаше подкрепата на местната публика.

В следващия кръг Димитров ще срещне стар познайник и приятел. Негов съперник за място на 1/8-финалите ще бъде кипъреца Маркос Багдатис, който поднесе една от изненадите на деня, след като отстрани от надпреварата поставения под номер 20 в схемата Давид Гофен с 3:1 сета – 6:1, 6:4, 4:6, 6:0. Григор води с 5-1 успеха в преките двубои с финалиста в Мелбърн от 2006-а, а освен това е и в серия от четири поредни победи. За последно той надигра Багдатис с 6:1, 6:4 през миналия сезон по пътя към трофея в Акапулко.

Двубоят срещу Лукаш Лацко започна с ас на Григор, който спечели откриващия гейм без никакви затруднения. Той веднага се опита да притисне съперника и стигна до 40:40 при подаването на Лацко, но словакът взе следващите две точки и изравни. Последва нов бърз гейм на сметката на Димитров, който веднага след това успя да пробие, при това на нула. Играта на българина в тези минути беше лишена от блясък, но точният избор на удари и липсата на непредизвикани грешки му осигуриха ранен аванс.

За жалост, Лацко веднага върна пробива. Словакът не направи нищо впечатляващо, но две топки, изкарани от Григор в аут, предопределиха съдбата на гейма. Българинът имаше възможност мигновено да отговори с нов пробив, но Лацко се спаси благодарение на добре пласиран сервис изравни резултата.

В седмия гейм Гришо изтръгна аплодисментите на публиката с атрактивен "хотдог", който го остави в едно от малкото дълги разигравания в първия сет. Българинът дори успя да спечели точката, но тя беше последвана от няколко грешки, които го изправиха пред опасността да допусне нов пробив. Това не се случи, но бе сигнал за хасковлията, че не трябва да подценява съперника.

Решителен за изхода на сета се оказа осмият гейм. Той на практика бе подарен на Димитров от разколебания Лацко. Ракетата на словака изстреля два поредни форхенда в аут и позволи на Гришо да поведе с 5:3. Нашето момче направи двойна грешка при първия си сетбол, но вторият бе реализиран с ас.

В началото на втората част двамата тенистити си размениха по един пробив. Григор пръв спечели подаването на противника си, но след това сервисът му го подведе и Лацко веднага се възползва. Словакът натрупа самочувствие и вече успяваше да излиза победител в повече разигравания от основната линия, отколкото в първия сет. От своя страна Димитров се опитваше да е разнообразен в действията си, но в някои ситуации му липсваше прецизност.

При 3:3 и сервис на Лацко българинът спечели първите две точки, но не успя да стигне до брейкбол. Хубавото беше, че неговият начален удар също започна да функционира по-добре и опонентът му не получаваше шансове за пробив. Деветият гейм бе най-оспорваният от началото на мача. В него Гришо стигна до две възможности за пробив - първата след намесата на мрежата, а втората извоювана от самия него. И двете обаче бяха отразени от Лацко, който в крайна сметка удържа подаването си и принуди Димитров да сервира за оставане в сета. Задачата бе изпълнена за секунди и битката продължи. Ситуацията се повтори и при 5:6, макар този път Григор да имаше леки затруднения.

Така се стигна до тайбрек, в който двойна грешка на Лацко даде предимство на Димитров с 3:2, но той загуби следващите две точки на свой сервис. Словакът дори поведе с 5:3, но последва обрат до 5:6 и сетбол за Григор. Сервисът спаси Лацко, а после двамата направиха няколко впечатляващи разигравания, като два пъти късметът не бе на страната на българския тенисист, който видя удари на съперника му да попадат на линията. Лацко дочака своя шанс при 12:11, когато нервите на Димитров не издържаха и той направи двойна грешка, а с това предаде сета.

Григор започна много мощно и категорично третия сет със сервис гейм на нула и веднага след това и пробив със същия резултат. Той поведе с 3:0 преди словакът да вземе първия си гейм в тази част. В следващите геймове Димитров без проблеми запази аванса си, но когато сервираше за спечелване на сета Лацко стигна до възможност за пробив при 30:40. Тя бе отразена, благодарение на топка в аут на словака при втори сервис на Григор. След това обаче словакът стигна до още два брейкбола в следващите разигравания.Димитров отново ги отрази и накрая приключи частта с печеливш удар по правата, доближавайки се на сет от спечелването на мача.

Началото на четвъртата част бе подобно на третата. Григор поведе с 15:30 след двойна грешка и отличен подсечен бекхенд, а след непредизвикана грешка от страната на словака при 40:40 най-добрият български тенисист получи възможност да пробие подаването на съперника си. Димитров не изпусна своя шанс, а малко по-късно затвърди превъзходството си със сервис гейм на нула.

При 3:1 Лукаш Лацко поиска медицински таймаут заради проблеми с дясното бедро, а след завръщането си на корта заигра доста уверено, въпреки съмненията за разтежение. В шестия гейм след малко колеблива игра на Григор съперникът му достигна до точка за връщане на пробива при 30:40 и след топка в аут на Григор изравни резултата за 3:3.

Димитров обаче отвърна на удара с нов пробив, дошъл макар и след много напрежение за феновете му. Българинът дръпна набързо с 0:40, но Лацко не му се даде и стигна до дюс. След това обаче Димитров взе своето, а в следващия гейм затвърди пробива си за 5:3.

Много зрелищен бе 9-ият и оказал се решителен гейм, в който Лукаш Лацко сервираше и спаси четири мачбола. Димитров обаче показа психическа устойчивост и заслужено триумфира, класирайки се за третия кръг на първия за годината турнир от Големия шлем.