Феноменален мач изстреля Челси на 5 т. пред Сити преди дербито (видео)

Челси изигра един от най-силните си мачове през сезона и разгроми Суонзи с 5:0 като гост в среща от 22-ия кръг на Премиършип. Успехът увеличи на 5 точки аванса на лидерите пред втория Манчестър Сити, който в неделя приема Арсенал. В следващия кръг пък е дербито между отбора на Жозе Моуриньо и шампиона. Диего Коща и Оскар вкараха по два гола още през първата част, с което набързо убиха интригата. В 79-ата минута Андре Шюрле оформи крайното 5:0. Унижението за Суонзи можеше да бъде още по-голямо, ако Вилиан не беше ударил две греди. "Лебедите" пък не успяха да отправят дори един точен удар в очертанията на вратата.

Специалния отново предпочете Петер Чех под рамката за сметка на Тибо Куртоа, който беше на пейката. За домакините пък това беше първа среща след раздялата с централния нападател Вилфред Бони, който преди няколко дни премина в Манчестър Сити. При неговата липса атаката на "лебедите" беше водена от Бафетимби Гомис, а зад гърба му действаше взетият от Бенфика Нелсон Оливейра, за когото това беше дебют.

Срещата започна със светкавичен гол на Оскар още в 50-ата секунда. Бразилецът взе топката след след грешка на Гилфи Сигурдсон и изненада Лукаш Фабиански с удар извън наказателното поле. Секунди по-късно същият този Сигурдсон удари напречната греда на лондончани. В 20-ата минута Диего Коща вкара за 2:0 след извеждащ пас на Сеск Фабрегас. Това е асистенция №15 за испанския халф, с което тойс е доближи само на пет зад рекорда на Тиери Анри.

В 34-ата минута мачът беше решен след нов гол на Диего Коща. Този път водещият реализатор в първенството се възползва от гаф на бранителя Федерико Фернандес. Така бившият футболист на Атлетико Мадрид вече има 4 попадения срещу Суонзи за 92 игрови минути. В 36-ата минута той подаде на Оскар за 4:0 и феновете на домакините окончателно замлъкнаха.

През второто полувреме не се случи нищо интересно, с изключение на гола на резервата Шюрле за 5:0 в 79-ата минута. Моуриньо дори даде почивка на Коща и Фабрегас, като четвърт час преди края ги смени.

Тежката загуба оставя Суонзи без победа вече в четвърти пореден кръг и тимът е на 7 точки от зона "Европа".

Дербито между Челси и Сити обаче е чак на 31 януари, тъй като след седмица предстоят да се изиграят срещите от 4-ия кръг в турнира за Купата на Англия. В тях "сините" приемат Брадфорд на "Стамфорд Бридж", а Суонзи гостува на Блекбърн.

Днешната среща на "Либърти Стейдиъм" е специална за капитана на столичани Джон Тери, който записа своя мач №649 с екипа на Челси и така задмина Франк Лампард. Пред защитника в клубната класация остават Питър Бонети (729) и Рон Харис (795).