Казийски с 13 точки, БГ Тренто започна 2015-а с лесно 3:0 над Падуа (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) започнаха календарната 2015-а година с лесна победа. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев биха категорично като гости слабака Тонацо (Падуа) с 3:0 (25:21, 25:23, 25:19) в мач от 14-ия кръг на италианската Суперлига, игран късно тази вечер пред над 2500 зрители в зала "Пала Фабрис Сан Лазаро".
Казийски с 13 точки, БГ Тренто започна 2015-а с лесно 3:0 над Падуа
Така трентинци останаха начело във временното класиране с 33 точки след 12 победи и само 1 загуба, колкото и 2-ия Модена Волей (Модена), но след 11 успеха и 2 поражения. В следващия 15-ти кръг Казийски и компания са домакини на вицешампиона Сър Сейфти (Перуджа). Срещата е чак на 18 януари (неделя) от 18,30 часа българско време. Причината е, че следващата седмица е турнира за Купата на Италия. Там на 1/4-финалите волейболистите на Тренто приемат Копра (Пиаченца), чийто капитан е Христо Златанов. Този двубой е във вторник (6 януари) от 19,00 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна равностойна до 4:4, след което трентинци дръпнаха с 6:4 след грешки в атака на аржентинеца Гонсало Кирога и Матия Росо от домакините от Падуа. Разликата продължи да расте до 11:7 след отлична блокада на Филипо Ланца и до 16:11 след атаки на аржентинския център Себастиан Соле и Матей Казийски. Волейболистите на Падуа се опитаха да се върнат в гейма като намалиха изоставането си до 15:17 след блокада, контра и ас на Марко Волпато. Това накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут, след което последваха силни изяви на Казийски, благодарение на които Тренто си върна преднината при 21:17. В крайна сметка Казийски и компания взеха спокойно гейма при 25:21 след грешка на Стефано Джаноти от Падуа.
Домакините от Падуа се опитаха да отговорят като поведоха с 5:2 в началото на втората част благодарение на Матия Росо. Това принуди Радо Стойчев да поиска тайм-аут, след което Тренто успя да изравни при 6:6 след няколко добри изяи на Филипо Ланца. Техническата пауза, обаче, дойде при 12:10 за Падуа след две грешки в атака на влезлия като резерва млад диагонал Габриеле Нели на мястото на словака Мартин Немец. Преднината на домакините нарасна до 16:12 след атака в аут на Матей Казийски. Постепенно трентинци стопиха разликата до 17:16 след контра през центъра на Себастиан Соле последвана от блокада и атака на Ланца, след което дори изравниха при 18:18 след грешка на Марко Волпато от домакините. Равенството се запази до 22:22, след което воденият от Радо Стойчев тим излезе напред в резултата при 23:22 след нова атака на Ланца. Гостите от Тренто успяха да затворят гейма в своя полза при 25:23 след две поредни грешки в нападение на Росо и поведоха с 2:0.
След равностойното начало и на третия гейм Падуа успя да дръпне с 12:10 благодарение на Гонсало Кирога. Тренто веднага съумя да изравни при 12:12 след блокада на Себастиан Соле, след което дори поведе с 16:14 след няколко грешки в атака на диагонала на домакините Стефано Джаноти. Разликата леко нарасна до 19:16 след контра на Матей Казийски, след което Тренто без проблеми спечели гейма с убедителното 25:19 след успешна атака на Габриеле Нели, а с това и мача с 3:0.
Матей Казийски игра стабилно цял мач за Тренто и стана втори по резултатност с 13 точки (1 ас, 41% ефективност в атака, 57% позитивно и 29% перфектно посрещане) за успеха. Най-резултатен за трентинци стана Филипо Ланца с 16 точки (3 блока, 1 ас, 52% ефективност в атака, 56% позитивно и 44% перфектно посрещане) за победата и бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача.
За тима на Падуа Стефано Джанели и Матия Росо завършиха с по 10 точки.
ТОНАЦО (ПАДУА) - ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) 0:3 (21:25, 23:25, 19:25)
ПАДУА: Сантиаго Ордуна 1, Стефано Джанели 10, Матия Росо 10, Гонсало Кирога 9, Андреа Матей 6, Марко Волпато 4 - Фабио Балазо-либеро (Андреа Гаргела, Стефано Гоцо, Ейнтуейн Агилард 1, Себастиано Милан)
Старши-треньор: Валерио Балдовин
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 1, Мартин Немец 4, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 13, Филипо Ланца 16, Себастиан Соле 6, Матео Бургщалер 4 - Масимо Колачи-либеро (Габриеле Нели 6)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.

СНИМКИ: trentinovolley.it, Марко Трабалца

ГАЛЕРИЯ от мача ПАДУА - ТРЕНТО 0:3 - ТУК!!!