Тренто с драматична загуба в Шампионската лига! Братоев игра два гейма (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният първенец на Италия Диатек (Тренто), където играе разпределителят на националния ни отбор Георги Братоев, допусна първа загуба в Шампионската лига. Възпитаниците на българския треньор Радостин Стойчев отстъпиха драматично като гости на силния френски тим Тур ВБ (Тур) с 2:3 (25:18, 21:25, 25:27, 25:22, 10:15) в мач от 4-ия кръг на Група С, игран късно снощи пред около 2700 зрители в зала "Робер Гренон".
Тур - Тренто 3:2
Въпреки загубата, трентинци остават начело във временното класиране с 10 точки след 3 победи и 1 загуба, а Тур продължава да е втори с 8 точки също след 3 победи и 1 загуба. В следващия предпоследен 5-и кръг в групата Тренто приема гръцкия шампион ПАОК (Солун), с национала Красимир Георгиев, докато френския тим е отново домакин, но този път на белгийския Нолико (Маасейк). Срещите са чак на 19 и 20 януари (вторник и сряда) от 21,30 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна равностойно, след което Тренто успя да поведе с 8:6 след отлична блокада на младия разпределител Симоне Джианели. Разликата постепенно нарасна до 12:8 и 16:11 след силна игра в атака на гръцкия диагонал Митар Джурич и на блокада на Даниеле Мацоне. Преднината на трентинци продължи да расте благодарение на словенския национал Тине Урнаут и в крайна сметка момчетата на Радо Стойчев спокойно взеха гейма с 25:18 след атака през центъра на Мацоне. Домакините от Тур реагираха и в началото на втората част дръпнаха с 8:6 след атака и контра на чешкия диагонал Давид Конечни. Френският тим продължи да играе силно и разликата нарасна до 10:7 след ас на сърбина Константин Чупкович и контра на Конечни, а след това до 17:11 след ас на американския национал Дейвид Смит. Тренто се опита да се върне в гейма, като стопи изоставането си до 15:18 благодарение на Олег Антонов, но все пак Тур затвори гейма в своя полза при 25:21 след нова успешна атака на Конечни. Волейболистите на Тур използваха инерцията от втория гейм и в началото на третия поведоха с 8:5 благодарение на силните изяви на разпределителя Йоан Жомел и германския център Филип Колин. Разликата продължи да расте до 13:8 и 16:10 след грешки в атака на Митар Джурич. Междувременно Радо Стойчев пусна в игра Георги Братоев и белгийския национал Симо Ван Де Вуурде. Това не даде резултат до 22:17 за домакините, но след това последва оживление в отбора на Тренто и се стигна до равенство при 24:24 след 4 спасени геймбола. Все пак Тур измъкна гейма при 27:25 след нова атака на Давид Конечни.
За началото на четвъртия гейм Радо Стойчев остави в игра Георги Братоев, Симон Ван Де Вуурде и Филипо Ланца, които влязоха като резерви в третия гейм, но независимо от това Тур дръпна с 8:5. Видимо бе, че трентинци са загубили ритъма си на игра, а французите увеличиха преднината си до 10:5. След тайм-аута за Радо Стойчев и серия от силни сервиси на аржентинеца Себастиан Соле, включително и ас, италианския тим успя да стопи изоставането си до 14:15. Шампионите на Тренто продължиха със силната си игра и обърнаха резултата до 23:21 в своя полза след блокада на Ван Де Вуурде и грешка на Адам Уайт от домакините. В крайна сметка Тренто спечели гейма с 25:22 и вкара мача в тайбрек. Петият решителен гейм започна по-добре за волейболистите на Тур, които бързо взеха голямо предимство - 5:3 и 10:5. Тур без особени проблеми спечели гейма с 15:10 след грешка от сервис на Ван Де Вуурде, а с това и мача с 3:2.
Най-полезни за трентинци станаха Митар Джурич (1 ас и 38% ефективност в атака), който игра до четвъртия гейм, и Себастиан Соле (6 блока!!!, 2 блока и 67% ефективност в атака) с по 14 точки. Тине Урнаут добави 13 точки (45% ефективност в атака и 39% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха.

Гошо Братоев, който се включи отлично, пък се отчете с две точки от блокада
. За тима на Тур над всички бе Давид Конечни с 23 точки (3 блока, 1 ас и 40% ефективност в атака) за победата.
ТУР ВБ (ТУР, ФРАНЦИЯ) - ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 3:2 (18:25, 25:21, 27:25, 22:25, 15:10)
ТУР: Йоан Жомел 4, Давид Конечни 23, Адам Уайт 9, Константин Чупкович 11, Дейвид Смит 9, Филип Колин 9 - Юбер Ено-либеро (Крис Цуидберг, Матийо Аугас, Райо Стругар)
Старши-треньор: Витал Хейнен
ТРЕНТО: Симоне Джианели 5, Митар Джурич 14, Олег Антонов 6, Тине Урнаут 13, Себастиан Соле 14, Даниеле Мацоне 5 - Масимо Колачи-либеро (ГЕОРГИ БРАТОЕВ 2, Филипо Ланца 10, Симон Ван Де Вуурде 4, Габриеле Нели 4, Карло Де Анджелис)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.