Поредният рекорд на Левандовски прати Полша на европейско (видео)

Полша се класира за финалите на Евро 2016 след победа срещу прекия си съперник за второто място в група "D" Ейре. И двата отбора си бяха гарантирали минимум участие на баражите, а успехът на поляците с 2:1 им осигури директна квота за шампионата във Франция, заедно с победителя в групата Германия.

И днес големият герой беше Роберт Левандовски. Звездата на Байерн (Мюнхен) продължи уникалната си голова серия и реализира победното попадение в 42-ата минута. Това беше 13-и гол на Лева в кампанията и той изравни рекорда на северноиландеца Дейвид Хийли за най-много голове в един квалификационен цикъл.

Левандовски поведе атаката на поляците, а по крилата действаха Камил Гросицки и Павел Олковски. На вратата Лукаш Фабиански беше предпочетен пред Войчех Шчесни.

Наставникът на гостите Мартин О'Нийл направи цели пет промени в сравнение с мача срещу Германия. Освен автора на победния гол срещу Бундестима Шейн Лонг, като титуляри започнаха Шеймъс Коулмън, Глен Уилън и Джеймс Маклийн. Дарън Рандолф пък замени на вратата контузения ветеран Шей Гивън.

55 000 фенове подкрепяха "Дружина полска" и домакините започнаха с мощен натиск. В 13-ата минута пред вратата на Рандолф настана разбъркване, но Гросицки не се възползва и топката беше избита в корнер. След неговото изпълнение бранителите в зелено забравиха за Криховяк, който получи топката пред наказателното поле и с прецизен удар в долния ляв ъгъл откри резултата. Радостта на поляците не продължи дълго. Михал Паздан сбърка фатално и в желанието си да спре Лонг го фаулира в наказателното поле. От бялата точка Джонатан Уолтърс хладнокръвно изравни.

Полша вкара втори гол в ответната атака, но той беше отменен заради засада. В средата на полувремето играта стана равностойна и доста накъсана от многото нарушения. В 36-ата минута пред Гросицки се откри добра възможност, но неговият фалцов удар излезе в аут. Малко по-късно Кшищоф Мачински центрира от десния фланг към Левандовски, който с глава се разписа за 2:1.

В началото на втората част контузия получи Шейн Лонг и на неговото място влезе ветеранът Роби Кийн. Ирландците се активизираха, но не успяваха да стигнат до чисти положения пред вратата на Фабиански.

Домакините действаха предпазливо, защото евентуален изравнителен гол щеше да даде предимство на Ейре в битката за директно класиране на еврофиналите. В 72-ата минута Криховяк пропусна да вкара трето попадение за Полша, а малко по-късно и Левандовски стреля неточно. Ирландците пропуснаха своя шанс в 81-ата минута, когато удар на Ричард Киоу беше отразен от Фабиански. В добавеното време пък Джон О'Шей фаулира Левандовски и получи втори жълт картон, оставяйки своите с човек по-малко.

Така Ейре завърши на трето място в групата и ще трябва да мине през баражите, за да участва на финалите във Франция.

ПОЛША - ЕЙРЕ 2:1 (2:1)
1:0 Г. Криховяк (13)
1:1 Д. Уолтърс (16) д.
2:1 Р. Левандовски (42)