Хълк поведе Зенит към втора победа (видео + галерия)

Зенит спечели само 3 точки в последните си 4 мача от руското първенство, но в Шампионската лига отборът на Андре Вилаш-Боаш е безгрешен. Благодарение на голямата си звезда Хълк отборът от Санкт Петербург надви с 2:1 гостуващия Гент и има пълен актив от 6 точки след втория кръг в група "Н". Бразилецът не вкара гол, но беше най-добрият футболист на терена и подаде за попаденията на Артьом Дзюба и Олег Шатов. Между тях Томас Матон изравни за белгийците в началото на второто полувреме.

Вилаш-Боаш най-после се реши да остави на пейката Юрий Лодигин, който в няколко поредни мача провали отбора с необясними грешки. Така на вратата на питерци застана Михаил Кержаков. На левия фланг на защитата започна ветеранът Александър Анюков, който днес празнува 33-ия си рожден ден и беше поздравен от феновете на Зенит. В средата на терена си партнираха Аксел Витсел и Хави Гарсия, а Хълк, Дани и Олег Шатов действаха зад тарана Артьом Дзюба.

Лоран Депойтр водеше атаката на гостите от Белгия, а от втора позиция му помагаха Даниел Миличевич, Ренато Нето и Томас Матон.

Срещата започна със силен домакински натиск. Първата възможност за гол създаде Есекиел Гарай, но стражът на Гент Селс спаси неговия удар. Няколко далечни изстрела на Хълк не попаднаха в целта, а след хубава комбинация мжду него и Дани Артьом Дзюба се забави и не можа да засече топката във вратата на гостите. В 18-ата минута руският национал направи голям пропуск след пас на Игор Смолников, но при следващия си шанс не сбърка. Попадението падна в 35-ата минута и заслугата за него е почти изцяло на Хълк, който буквално качи топката на главата на Дзюба и нападателят се разписа за 1:0.

Като цяло Зенит доминираше до почивката и можеше да си осигури по-солиден аванс. Белгийците бяха принудени да се бранят и не създадоха нито една опасност пред вратата на Кержаков.

Успокоението изигра лоша шега на питерци и те допуснаха изравнителен гол в 56-ата минута. Наглед безобидна атака на Гент завърши с центриране на Кумс към Томас Матон и Кержаков нямаше какво да стори - 1:1. Белгийците се опитаха да убият темпото с къси пасове в собствената си половина, но Зенит имаше в състава си един блестящ Хълк, който показа, че може не само да бележи, но и да изработва голове за съотборниците си. В 67-ата минута бразилският национал се освободи от трима противникови защитници и подаде на Шатов, който технично прехвърли Селс и домакините отново поведоха.

Четвърт час преди края Гент имаше възможност да изравни, но Ренато Нето не уцели вратата от добра позиция. Малко след това отново Хълк изведе Шатов зад защитата на гостите, но този път ударът на руския национал беше неточен. В последните минути Зенит не допусна напрежението да вземе връх и запази резултата, който дава оптимизъм на тима, че ще се класира за осминафиналите.

ЗЕНИТ - ГЕНТ 2:1 (1:0)
1:0 А. Дзюба (35)
1:1 Т. Матон (56)
2:1 О. Шатов (67)