19 години по-късно Ривър Плейт отново триумфира с Копа Либертадорес! (видео)

Ривър Плейт разгроми с 3:0 мексиканския Тигрес в срещата-реванш от финала на Копа Либертадорес и спечели трофея за трети път в историята си. Първата среща преди седмица в Монтерей завърши без голове, но днес аржентинският гранд наложи волята си по повече от категоричен начин с попадения на Лукас Аларио, Карлос Санчес и Рамиро Фунес Мори.

Под проливния дъжд на "Монументал" гостите изиграха силно първо полувреме, но не можаха да се възползват от положенията си пред вратата на Ривър. Точно преди почивката миг на гениалност в изпълнение на Лионел Ванджони вдигна публиката на крака. Халфът на домакините се освободи от съперник, като прокара топката между краката му, напредна и центрира перфектно, за Аларио, който с глава откри резултата. След това за аржентинците беше лесно и те заслужено завоюваха най-ценното клубно отличие в Южна Америка.

Любопитното е, че двата отбора се срещнаха общо 4 пъти в настоящото издание на турнира и предишните три мача неизменно завършваха наравно.

Загубата на Тигрес означава, че все още нито един клуб от Мексико не е ставал шампион на Южна Америка. Крус Асул през 2001 година и Гуадалахара през 2010 също стигнаха до финала, но отстъпиха съответно на Бока Хуниорс и Интернасионал. За Ривър пък това е първа купа от 1996 година.

Ривър беше без старши треньора си Марсело Галярдо. Той изгледа двубоя от трибуните заради наказание, наложено му за остри реплики срещу съдията в първия мач. Натрупани картони оставиха извън състава десния бек Габриел Меркадо, а нападателят Родриго Мора отпадна заради контузия.

През първото полувреме преобладаваха грубостите и още до 25-ата минута четирима футболисти на гостите вече имаха жълт картон. Андре-Пиер Жиняк пропиля най-добрата възможност за гол пред мексиканския тим, като не успя да засече подаване на Дам от десния фланг. Ривър трудно стигаше до добри ситуации пред вратата на Тигрес, но в добавеното време на първата част великолепният рейд на Ванджони завърши с пас към Аларио и той не сбърка - 1:0.

Тигрес опита да отговори на удара, но защитата на Ривър Плейт беше непробиваема. Все пак, в 68-ата минута Акиньо стреля опасно с глава, но над вратата. Малко след това именно той повали Карлос Санчес в наказателното поле и потърпевшият вкара дузпата за 2:0. В 79-ата минута Пискуличи центрира от корнер, а Фунес Мори скочи най-високо и с глава реализира третия гол за "милионерите".

Успехът окончателно слага край на един труден период в историята на Ривър Плейт. Само преди три години аржентинският колос беше във втора дивизия, но сега отново стъпи на континенталния връх.

РИВЪР ПЛЕЙТ - ТИГРЕС 3:0 (1:0)