Иран прати Русия на дъното на Световната лига (ВИДЕО)

Националният волейболен отбор на Иран записа първа победа в тазгодишната Световна лига и в същото прати олимпийския шампион Русия на дъното на първата дивизия на най-престижния турнир. Иранците успяха да обърнат и надиграят като гости "Сборная" с 3:1 (20:25, 25:16, 25:19, 25:23) в първия мач помежду им от 3-ия кръг в Група "В", игран снощи пред над 4000 зрители в Казан. Така Русия остана единствения отбор без победа до момента в първата дивизия. Втората среща между двата тима е тази вечер отново от 18,00 часа българско време.

Благодарение на добрата игра на Артьом Волвич, Денис Бирюков и разпределителя Игор Колодинский домакините спечелиха с относителна лекота първия гейм с 25:20. Но "персите" показаха страхотна игра във втората част и след почти брилянтните изяви на Мир Саеид Маруфлакрани и влезлия като резерва Моджтаба Мирзаджанпур изравниха на 1:1 след 25:16. Третият гейм се превърна в своебразно надстрелване между Бирюков и Максим Михайлов от една страна и Милад Ебадипур от друга. Все пак Иран допусна по-малко грешки и поведе с 2:1 след 25:19. Иранците дръпнаха и в четвъртата част с 8:2 чрез Мирзаджанпур, но руснаците показаха страхотен характер и стопиха разликата до една точка. В крайна сметка Иран успя да спечели гейма с 25:23, а с това и мача с 3:1.

Най-полезни за "персите" станаха Милад Ебадипур (58% ефективност в атака и 24% перфектно посрещане) и Моджтаба Мирзаджанпур (1 блок, 1 ас и 67% ефективност в атака) с по 14 точки за победата. За тима на Русия Максим Михайлов се отчете с 15 точки.

РУСИЯ - ИРАН 1:3 (25:20, 16:25, 19:25, 23:25)
РУСИЯ: Денис Бирюков 9, Артьом Волвич 7, Евгений Сивожелез 7, Андрей Ащев 5, Максим Михайлов 15, Игор Колодинский 2 - Алексей Вербов-либеро (Алексей Спиридонов 6, Сергей Савин 4, Александър Бутко, Павел Мороз 1, Дмитрий Илиних 4)
Старши-треньор: Андрей Воронков
ИРАН: Шахрам Махмуди 8, Милад Ебадипур 14, Мир Саеид Маруфлакрани 4, Фархад Гаеми 2, Сейед Мохамад Мусави 10, Адел Голами 4 - Махди Маранди-либеро (Амир Гафур, Моджтаба Мирзаджанпур 14, Мехди Махдави, Мохамад Хасан Сенобар)
Старши-треньор: Слободан Ковач.