Иран нанесе първа загуба на САЩ в Световната лига (ВИДЕО)

Националният волейболен отбор на Иран записа трета победа в тазгодишната Световна лига и в същото време нанесе първа загуба на миналогодишния шампион САЩ. "Персите" се надделяха категорично у дома над американците с 3:0 (25:19, 29:27, 25:20) в първия мач помежду им от 4-ия кръг в Група "В", игран снощи пред близо 12 000 зрители в залата на спортния комплекс "Азади" в Техеран. Втората среща между двата тима е в неделя (21 юни) отново от 19,30 часа българско време.

Волейболистите на Иран бързо поведоха в първия гейм с 6:0. Подкрепяни от феновете си и силната игра на Шахрам Махмуди домакините взеха първия гейм с 25:19. В началото на втората част САЩ дръпнаха с 8:5 чрез Матю Андерсън, но иранците веднаха изравниха при 8:8 и дори взеха преднина от 10:8. Предимството в полза на Иран варираше от 2 до 4 точки при 19:15, но след това се стигна до 23:23. След 4 загубени геймбола, момчетата на сръбския треньор Слободан Ковач измъкнаха трудно гейма с 29:27. Третият гейм стартира равностойно до 5:5, след което иранските волейболисти постепенно поведоха със 17:11 благодарение на множество грешки от страна на "янките". Преднината на Иран се оказа достатъчна и те спечелиха без проблеми гейма с 25:20, а с това и мача с 3:0.

Над всички за иранския тим бе Шахрам Махмуди със 17 точки (1 блок и 67% ефективност в атака) за победата. За САЩ звезда на отбора Матю Андерсън (1 ас, 50% ефективност в атака и 17% перфектно посрещане) и Аарън Ръсел (1 ас, 50% ефективност в атака и 23% перфектно посрещане) завършиха с по 13 точки.

ИРАН - САЩ 3:0 (25:19, 29:27, 25:20)
ИРАН: Мир Саеид Маруфлакрани 5, Шахрам Махмуди 17, Мила Ебадипур 8, Моджтаба Мирзаджанпур 2, Сейед Мохамад Мусави 10, Адел Голами 9 - Махди Маранди-либеро (Фархад Гаеми 1, Мехди Махдави 1, Мохамад Хасан Сенобар)
Старши-треньор: Слободан Ковач
САЩ: Мика Кристенсън 1, Мърфи Трой 7, Матю Андерсън 13, Аарън Ръсел 13, Максуъл Холт 5, Дейвид Смит 2 - Ерик Шоджи-либеро (Дейвид Лий 1, Кавика Шоджи, Ръсел Холмс 4, Тейлър Сандър 5)
Старши-треньор: Джон Спероу.