Болоня полудя след голям късмет (видео)

Третият нов представител на Серия "А" се казва Болоня. Бившият тим на Николай Илиев се завърна в италианския елит след една година в Серия "Б", като последва дебютантите Капри и Фрозиноне. Отборът на Делио Роси спечели промоция след финалния плейоф с Пескара пред препълнените с над 30 000 тифози стадион "Ренато Дал'Ара", 27 хиляди от тях на "червено-сините". Двубоят завърши 1:1, но след първото равенство 0:0 в Пескара момчетата на Масимо Одо имаха нужда само от победа. Причината затова е, че по правилник при две равенства не се броят головете на чужд терен, ами продължава напред този, който е имал по-предно класиране в редовния сезон. Болоня завърши на трето място, а Пескара се класира за плейофите на последното осмо място буквално в последния кръг за сметка а Андрей Гълъбинов и Ливорно.

Тази вечер Сансоне взриви трибуните в Болоня с гол в 37-ата минута с бомбен шут с левия крак под гредата. Гостите хвърлиха всичко в атака през втората част, тъй като имаха нужда от два гола. В 55-ата минута Сансоне остана сам срещу стража на Пескара Фиорило, който с отлично спасяване остави надеждите на своите. Секунди по-късно резултатът беше 1:1. Паскуато наказа бившия си тим и смълча трибуните за няколко минути, когато се чуваха около 3000 тифози на "делфините".

180 секунди по-късно гостите пропуснаха да обърнат резултата. В 65-ата минута Мбайе от домакините бе изгонен за втори жълт картон. Тимът на Роси бе видимо изморен и с човек по-малко се затвори, докато играчите на Пескара търсеха всячески втори гол. В последните няколко минути вратарят Да Коща направи две страхотни спасявания, а в 91-ата минута Мелкиори с глава удари горната греда и разби мечтата на Пескара, но прати в екстаз цял един град - Болоня.

Интересното е, че в полуфиналния плейоф, отново на "Ренато Д`Ара", същата горна греда спаси Болоня от провал. Тогава тимът бе спечелил с 1:0 гостуването на Авелино, а при 2:3 за "вълците" в 92-ата гредата опази вратата на домакините от четвърти гол и отпадане от турнира.

Отборът на Одо пък отпадна без загуба от идването му на поста. В неговия дебют Пескара изхвърли Ливорно, след което се справи с фаворита Перуджа в четвъртфинал с победа на "Ренато Кури". Последваха победа и равенство с Виченца преди двете равенства с Болоня. Бившият десен защитник не скри сълзите си, тъй като е родом от Пескара и мечтата му бе да върне тима в елита, където го е водил неговият баща. Това е първият случай в историята на калчото, когато баща и син са водили в професионалния футбол клуба от родния им град.

Въпреки, че направи по-слаб сезон от очакваното и множеството проблеми и смяната да Диего Лопес с Роси преди месец, седемкратният шампион на Италия Болоня се завърна там, където му е мястото - в Серия "А".