Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Кариерният Голям шлем е близо - Джокович "довърши" Мъри

Новак Джокович е само на една победа от кариерния си Голям шлем. Поставеният под номер 1 в основната схема сърбин се класира за третия си финал на Откритото първенство на Франция, след като се справи с Анди Мъри (Великобритания) с 6:3, 6:3, 5:7, 5:7, 6:1. Битката на централния корт "Филип Шатрие" започна вчера, но бе прекъсната при 3:3 в четвъртия сет заради очакваща се буря. При доиграването днес двамата тенисисти доведоха сблъсъка до пълния му формат и в крайна сметка след 4 часа и 9 минути общо игрово време излъчиха втория финалист. В спор за първия си трофей на "Ролан Гарос" и девети от "Голямата четворка" Джокович ще се изправи в неделя срещу Стан Вавринка (Швейцария), който на 1/2-финалите отстрани Жо-Вилфред Цонга (Франция).

Подновяването на мача започна със силни сервис-геймове за двамата състезатели. Те взимаха на нула подаванията си и изглеждаше така сякаш никой няма да се попука. Продължителните разигравания от основната линия не спираха, а третият в схемата Мъри демонстрира чудесно движение по корта и страхотна защита. При 5:5 шотландецът стигна до два брейкпойнта благодарение на непредизвиканите грешки на Ноле. Първият бе отразен от сърбина, но при втория Джокович изпрати форхенда си в аут и загуби подаването си - 5:6. При собствен сервис и със стабилна игра Мъри затвори сета в своя полза при 7:5, като така доведе двубоя до пълния му формат от пет части.

Решаващият сет обаче не се разви според очакванията на първата ракета на Великобритания. Вместо да се възползва от подема в представянето си и да се пребори за пълния обрат в сблъсъка, Мъри сякаш рухна. Лидерът в ранглистата Джокович пък бе крайно мобилизиран. Сърбинът спечели сервис-гейма си за 1:0, а веднага след това имаше три поредни точки за пробив. Британецът спаси първата, но все пак допусна брейк - 0:2. Без проблеми 28-годишният Джокович взе и последвалото си подаване и така преднината му стана 3:0. Мъри спечели убедително четвъртия гейм, но това бе всичко за него в мача. Новак записа сервис-гейм на нула за 4:1, а след това осъществи още един пробив за 5:1. Въпреки че пропусна първия си мачбол, при втория сърбинът бе безкомпромисен и с ас сложи точка на спора.

Това е 19-а победа за Джокович от 27 сблъсъка с Мъри. Поставеният под номер 1 в схемата тенисист остави в статистиката 8 аса и 2 двойни грешки, докато при Мъри тези показатели бяха съответно 12 и 1. Ноле имаше сериозно преимущество по отношение на печелившите удари - 56 срещу 36. Равенство имаше при непредизвиканите грешки на двамата - по 48.

И докато Мъри регистрира първата си загуба на клей през тази година, то Джокович продължава чудесната си серия през 2015-а и вече има 16 поредни успеха на тази настилка.

Сърбинът достигна до третия си финал в Париж и общо 16-и в турнир от Големия шлем.