Четирите пропуснати дузпи на Игуаин съсипаха Наполи

Ако пропуснеш чисти голове в полуфиналите на Лига Европа, ако изтървеш четири дузпи в първенството, а четвъртата грешка от бялата точка е дошла в последния кръг, в прекия решаващ сблъсък с конкурента за място в Шампионската лига, при 2:2 на четвърт част от осъществяване на мечтата, може би е редно да бъдеш съден като играч. Или поне твоя сезон.

А този на Гонсало Игуаин, който все пак вкара 18 гола в Серия А и общо 29 във всички състезания, е противоречив, ако не и разочароващ. Като този на неговия Наполи. Можеше да го приключи като герой и да изпрати с почести Рафаел Бенитес: срещу Лацио бе вече се разписал два пъти, а пропусна да го стори в третия, най-лесния случай, който можеше да му подари хеттрика. Така “Сан Паоло” остава без Шампионска лига. Може би и Ел Пипита.

ЕДИНАЙСЕТТЕ МЕТРА

Проклети дузпи значи! Още от самото начало така тръгнаха нещата за Игуаин и отбора. Във 2-рия кръг, в първия мач за сезона в шампионата на “Сан Паоло”, Барди парира удара на аржентинеца от бялата точка при 0:0, а Киево после стигна до гола на победата.

На Ел Пипита отне време да се отърси от пропуска и вкара първите си три попадения в шампионата срещу Верона на 26 октомври. Три кръга по-късно срещу Аталанта в Бергамо обаче повторение на кошмара: изравни накрая за 1:1, ала в добавеното време изтърва дузпа.

За свое щастие не сбърка в Катар и Наполи взе поне Суперкупата на Италия – единствен трофей за сезона. Пропускът от бялата точка срещу Милан бе без значение, но този срещу Лацио, последният, бе смъртоносен и показва стряскаща успеваемост от под 50% от 11-те метра в това издание на първенството (3/7). По-стряскащото е, че това струва на Наполи общо 6 точки – точно толкова, колкото липсват за участие наесен в Шампионската лига за сметка на Лацио.

ЗА СБОГОМ

Математиката помага за по-добро разбиране на положението, ала по-значими са ефектите от тези пропуски, предаващи се нататък по веригата. Те може да са опустошителни.

Бенитес така и така щеше да си тръгне, със или без Шампионска лига. Игуаин обаче имаше лош вкус в устата през целия сезон след отпадането в плейофите от Атлетик Билбао и, към този момент, може и да последва примера на треньора, който го доведе в Неапол.

Съставът, така се говореше, не е на висотата на неговия талант. Тези пропуснати четири дузпи и онези пропуснати чисти положения срещу Днепър (същия този съперник, когото Единсон Кавани сам разби навремето...) обаче казват, че и Игуаин не е бил на нужната висота. На висотата на самия себе си. И на получената от Наполи любов.