Петте решаващи мача за Лестър по пътя към титлата

Отборът на Лестър изненада всички и спечели първата си титла на Англия след един паметен сезон в Премиър лийг. Тази вечер "лисиците" официално могат да празнуват, след като Челси измъкна равенство 2:2 с преследвача Тотнъм и така унищожи шансовете на "шпорите" да се преборят за златните медали.

Преди година Лестър едва се спаси от изпадане след истинско геройство в края на сезона под ръководството на Найджъл Пиърсън. Едва ли обаче някой е очаквал неговия наследник Клаудио Раниери да изведе отбора до титлата. Нека погледнем назад към петте ключови мача през сезона, които доведоха "лисиците" до този невероятен триумф.

13 септември: Лестър - Астън Вила 3:2

В този момент Лестър все още бе без загуба и се завърна от първата си пауза за националните отбори. Срещата обаче тръгна доста зле за домакините на "Кинг Пауър Стейдиъм". Джак Грилиш даде преднина на гостите, а в 63-ата минута "виланите" удвоиха аванса си след попадение на Карлес Хил. Рияд Марез обаче вдъхнови невероятния обрат в полза на Лестър. Първо той центрира от корнер и Ричи де Лает отбеляза за 1:2, а след това Джейми Варди възстанови равенството в 82-ата минута. Отново алжирецът бе асистент за третото попадение на Нейтън Дайър в 89-ата минута и Лестър стигна до нови три точки.

26 септември: Лестър - Арсенал 2:5

Летящият в облаците отбор на Клаудио Раниери бе свален на земята още в следващия си домакински мач. "Лисиците" записаха първата си загуба за сезона и тя бе изключително неприятна. Джейми Варди изведе домакините напред, но Тио Уолкот възстанови равенството, а след това хеттрик на Алексис Санчес даде преднина от три гола на лондончани. Отново Варди върна едно попадение за своя тим, но Оливие Жиру набързо прекърши надеждите на "сините".

Този мач показа, че Лестър има доста проблеми в отбрана и това накара Раниери да направи промени, като още в следващия мач като наставникът реши да заложи на Дани Симпсън на десния бек, а Кристиан Фукс заигра отляво на защитата. Това веднага подобри играта на тима и той първо надигра с 2:1 Норич, а след това стигна и до първата си "чиста" мрежа срещу Кристъл Палас, а Фукс стана твърд титуляр в отбраната на тима.

13 янтари: Тотнъм - Лестър 0:1

Въпреки всички прогнози, че Лестър неизменно ще тръгне надолу, отборът продължи да трупа сериозен точков актив и остана сред лидерите и след натоварения период по празниците. Тогава дойде сблъсъка с друг от изненадващите претенденти за титлата в лицето на Тотнъм. Само преди дни двата тима си вкараха 4 гола в мач за ФА Къп, а междувременно Лестър в три поредни мача не бе вкарвал гол в първенството. В тази среща обаче в състава се завърна Джейми Варди и това донесе нов пламък в състава на "лисиците", които измъкнаха ценен успех след попадение на Роберт Хут в 83-ата минута.

Така отборът се завърна на победния път и записа първа победа от 19 декември насам, като се изравни на върха с тогавашния лидер Арсенал. Освен това, Лестър дръпна със 7 точки на "шпорите", което в края се оказа решаващо в борбата за титлата.

6 февруари: Манчестър Сити - Лестър 1:3

Лестър постигна поредната си гръмка победа през сезона над един от претендентите за титлата. Роберт Хут даде преднина на гостите на "Етихад" още в 3-ата минута, а Рияд Марез удвои в 48-ата. Шокът за домакините стана пълен в 60-ата минута, когато отново Хут се разписа за 0:3. Едва в 81-ата минута Серхио Агуеро направи загубата на тима си малко по-почетна за крайното 1:3.

Преди мача усилено се говореше, че това е моментът, в който Лестър ще "спука гуми", но играчите на Раниери отново опровергаха критиците и този успех им даде нова увереност и убеди и най-големите скептици, че отборът има напълно реални шансове да стигне до края.

17 април: Лестър - Уест Хам 2:2

Това беше мачът, в който Лестър показа, че има истински дух, след като стигна до инфарктно равенство в края. Отборът бе в серия от 5 поредни победи преди това и хиксът можеше да се приеме и като изпуснати две точки. Начинът, по който "лисиците" стигнаха до това равенство обаче бе повече от впечатляващ.

Отборът игра без лидера си Джейми Варди от 56-ата минута, когато той бе изгонен от игра, след като преди това бе открил резултата в 18-ата минута. В края тимът получи и бързи два гола в 84-ата и 86-ата минута, дело на Андрю Каръл и Аарън Кресуел, с които Уест Хам поведе с 2:1 на "Кинг Пауър Стейдиъм". Въпреки това в 95-ата минута Лестър си спечели дузпа, която Леонардо Уйоа реализира за крайното 2:2 и развали празника на "чуковете".

В крайна сметка това реми се оказа с доста решаващо значение, особено от психологическа гледна точка и за пореден път показа, че Лестър заслужава да е шампион.