Никакви проблеми за Григор при първото препятствие в Монте Карло

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров започна с безпроблемна победа участието си на "Мастърс" турнира на клей в Монте Карло. Хасковлията се класира за втория кръг след успех с 6:3, 6:2 срещу квалификанта от Сърбия Филип Краинович. Двубоят продължи час и 17 минути, а в следващата фаза българинът ще има далеч по-тежка задача - поставеният под номер 15 в схемата Жил Симон (Франция).

Преимуществото на 26-ия в световната ранглиста Димитров бе видимо. Той завърши срещата с 20 печеливши удара и 7 непредизвикани грешки. При 110-ия в класацията на ATP сърбин уинърите бяха 15, а непредизвиканите грешки - 25. Григор се отчете и с 5 аса, докато Краинович не записа нито една директна точка от сервис в целия мач. Това бе трета победа за първата ни ракета от три дуела с този опонент. Предишните две са през 2015 г. - в Стокхолм и Акапулко.

Димитров започна колебливо срещата и изостана с 0:40 при собствен сервис. Той обаче съумя да вземе инициативата, изравни и обърна развоя на първия гейм в своя полза. При последвалото подаване на сърбина Григор имаше брейкпойнт, но не се възполва - 1:1. Все пак пробивът стана факт няколко минути по-късно за 3:1 и от този момент българинът диктуваше случващото се на корта. 24-годишният Краинович взе на нула сервис-гейма си за 2:4, след което и Димитров стори същото за 5:2. В деветия гейм хасковлията сервираше за сета и трябваше да спасява брейкпойнт. Той се справи благодарение на непредизвикана грешка на съперника, а след това с печеливш удар от форхенд затвори частта в своя полза след 38 минути игра за 6:3.

Григор продължи с прецизните форхенди и във втория сет. Той получи три възможности за пробив в третия гейм. Първите две бяха отразени от Краинович, но при третия шанс българинът се възползва - 2:1. След това Димитров спечели на нула началния си удар за 3:1. Доминацията на българския тенисист продължи до самия край на мача. Григор осъществи още един пробив за 4:1, а след това разликата бе увеличена на 5:1. В седмия гейм зрителите видяха чудесно разиграване на мрежата, спечелено от Краинович за 30:15, а малко след това сърбинът спаси мачбол със страхотен форхенд, измъквайки се за 2:5. При собствен сервис Григор сложи точка на спора в осмия гейм за 6:2 и така продължав напред в престижната надпревара.

За достигането си до втория кръг Димитров си заслужи 24 640 евро от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста. Срещу Симон българинът е играл пет пъти до момента и има само една победа. Именно тя е и най-скорошна - в Бризбън в началото на този сезон. Тогава Димитров печели с 6:3, 7:6(10).

През миналата година хасковлията отпадна на 1/4-финалите в Монте Карло, след като отстъпи с 1:6, 3:6 срещу Гаел Монфис (Франция).