Валенсия счупи голов рекорд за ЧРД на Гари Невил (видео)

Валенсия е на път да преодолее кризата, в която изпадна под ръководството на Гари Невил. Испанският тим поднесе чудесен подарък за 41-ия рожден ден на своя старши треньор, като разгроми Рапид (Виена) с 6:0 в първа среща от 1/16-финалите на Лига Европа. Пет от попаденията на "Местайя" паднаха преди почивката, а статистиците отчетоха, че това е рекорд в историята на турнира, защото до момента нито един отбор не беше отбелязвал повече от 4 гола през първото полувреме.

Над всички за Валенсия беше крилото Санти Мина, който имаше участие във всички попадения до почивката. Той се разписа два пъти и асистира за другите три гола във вратата на австрийците.

През изминалия уикенд Гари Невил дочака първата си победа в Примера дивисион, а домакинството на Рапид даваше възможност на тима да запише нов успех и да повдигне
разклатеното си самочувствие. Бившият английски национал остави на пейката Пако Алкасер, Родриго Морено и Денис Черишев, а вместо тях в предни позиции започнаха Алваро Негредо, Санти Мина и Пабло Пиати.

"Прилепите" натикаха гостите в тяхната половина от самото начало и първият гол падна още в 4-ата минута. Андре Гомеш подаде на Санти Мина и той откри резултата. Само шест минути след това голмайсторът за Валенсия добави на сметката си и асистенция. Той изведе с хитър пас Даниел Парехо, който необезпокояван матира Рихард Щребингер за 2:0.
Домакините не спряха да търсят голове, сякаш за да си излеят гнева след всички негативни резултати в последните седмици. В 25-ата минута Пиати центрира отляво, топката не стигна до Негредо, но се оказа много удобна за Санти Мина и той се разписа за втори път. Самият Негредо вкара за 4:0 преди да е изтекъл половин час от началото на двубоя. Отново Санти Мина показа класа и преодоля Максимилиан Хофман, а подаването му беше засечено от централния нападател.

Петият гол не закъсня. Негов автор стана Андре Гомеш в 35-ата минута, когато Санти Мина за пореден път проби и центрира на далечната греда, а португалецът спокойно прати топката в мрежата на Рапид.
Както можеше да се очаква, през второто полувреме Валенсия заигра по-лежерно и не търсеше още голове на всяка цена. Резервата Томас Мург можеше да върне едно попадение за гостите от Австрия, но веднъж стреля неточно, а след това Матю Райън спаси негов удар.

Домакините се задоволиха да комбинират в средата на терена и вече почти не обстрелваха вратата на Щребингер. Все пак, те стигнаха и до шести гол, отбелязан от появилия се като смяна Родриго Морено в 89-ата минута.

ВАЛЕНСИЯ - РАПИД (ВИЕНА) 6:0 (5:0)
1:0 С. Мина (4)
2:0 Д. Парехо (10)
3:0 С. Мина (25)
4:0 А. Негредо (29)
5:0 А. Гомеш (35)
6:0 Р. Морено (89)