Борусия (Д) се справи с лекота с беззъбите "дракони" (видео)

Борусия (Дортмунд) победи Порто с 2:0 в първи 1/16-финал от Лига Европа и си осигури добра преднина преди реванша на "Ещадио до Драгао". Головете за германския тим вкараха Лукаш Пишчек в 6-ата минута и Марко Ройс в 71-ата. Борусия беше по-добрият отбор и можеше да спечели и по-убедително, но Икер Касийяс спаси няколко опасни удара на "жълто-черните".

И двамата треньори заложиха на оптималните си състави. Томас Тухел разчиташе на головия нюх на Пиер-Емерик Обамеянг, на когото по крилата помагаха Марко Ройс и Хенрих Мхитарян. Нури Шахин, Шинджи Кагава и Юлиан Вайгъл пък действаха в средата на терена. Винсен Абубакар водеше атаката на Порто, подкрепян от Муса Марега и Ясин Брахими. В защитата липсваше контузеният Иван Маркано и като централна двойка си партнираха Бруно Мартинс Инди и Мигел Лаюн. Заради кадровите проблеми в отбрана наставникът Жозе Пешейро се принуди да постави крилото Силвестре Варела като десен бек.

Още в началото си пролича, че в този си вид защитната формация на гостите много трудно може да се справи с атомното нападение на Борусия. В 6-ата минута Мхитарян изпълни късо ъглов удар, което изненада бранителите в синьо-бяло. Топката бе центрирана към Пишчек и макар че Икер Касийяс спаси нговия изстрел с глава, при добавката полякът не сбърка - 1:0.
Натискът на домакините продължи и в средата на полувремето пред Ройс се откри отличен шанс да удвои преднината на тима си, но ударът от фаул на германския национал мина над напрчната греда. В 32-ата минута Кагава се озова на отлична позиция, но не намери добре топката и я прати в аут. Секунди по-късно Порто стигна до първия си точен удар, но Оливейра по никакъв начин не затрудни Роман Бурки.

До края на полувремето играта беше равностойна, а гостите така и не създадоха чисто голово положение пред вратата на Борусия.
В 51-ата минута Ройс падна в наказателното поле след съприкосновение с Варела, но реферът Лука Банти прецени, че нарушение няма. Борусия на всяка цена искаше да си осигури по-комфортен аванс преди реванша, но макар и с цената на няколко по-груби нарушения, гостите някак удържаха натиска на дортмундци.

В 64-ата минута Кагава можеше да се разпише от легнало положение, но не успя да довкара топката след удара на Ройс. Японецът обаче беше в основата на второто попадение, отбелязано от Ройс. Той задържа технично топката пред наказателното поле и комбинира с Мхитарян, а след неговия пас Ройс покачи на 2:0.
Борусия вдигна оборотите в края на двубоя и само късметът спаси Порто от още по-тежка загуба. След хубава комбинация и удар на Мхитарян топката срещна гредата, а малко преди това Икер Касийяс се намеси добре след шут на Кагава.

Порто имаше шанс да се добере до гол в последната минута на редовното време, но резервата Хюн Юн Сук не можа да преодолее Бурки.

БОРУСИЯ (Д) - ПОРТО 2:0 (1:0)