Монфис полетя към 1/4-финалите, Вавринка преклони глава пред Раонич (видео)

Поставеният под номер 13 Милош Раонич се класира за 1/4-финалите на Australian Open. Канадецът елиминира в оспорван осминафинален двубой шампиона от 2014 година и поставен под №4 в схемата Стан Вавринка с 6:4, 6:3, 5:7, 4:6, 6:3. Така 25-годишният Раонич, който в началото на януари спечели турнира в Бризбън с победа на финала срещу Роджър Федерер, ще играе за втора поредна година на 1/4-финалите на Australian Open, което е и най-доброто му постижение в Мелбърн досега.

Раонич имаше 4 загуби от 4 мача срещу Вавринка до момента, но изглеждаше близо до успеха, след като взе първите два сета в двубоя помежду им днес. Носителят на 2 титли от "Големия шлем" Вавринка обаче изобщо не смяташе да се предава и вкара мача в решаващ пети сет. В него 30-годишният швейцарец не издържа, пропука се на свой сервис в шестия гейм и Раонич поведе с 4:2, а при 5:3 канадецът бе само на гейм от победата. Раонич не трепна и с убедителен сервис-гейм затвори мача, гарантирайки си място във фазата на последните осем.

Раонич наниза 24 аса по пътя към победата и допусна 6 двойни грешки. Вавринка записа 9 аса и 9 двойни грешки, като реализира 3 пробива, но загуби собственото си подаване 5 пъти в продължилия 3 часа и 44 минути двубой.

Раонич ще спори за място на полуфиналите с №23 в схемата Гаел Монфис. Французинът по-рано днес надделя над руснака Андрей Кузнецов със 7:5, 3:6, 6:3, 7:6 (4) и за първи път в кариерата си ще играе на 1/4-финалите на Откритото първенство на Австралия. Монфис си помогна с 14 аса за победата. Той загуби два пъти подаването си, но реализира три пробива и на практика бе перфектен при излизанията си на мрежата, където спечели 15 от 16 точки (94% ефективност). 29-годишният Монфис има 2 победи от 2 мача срещу Раонич до момента.