Поредна лекция на Маестрото (видео)

Четирикратният шампион Роджър Федерер (Швейцария) се класира за 1/4-финалите на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставеният под номер 3 швейцарец нямаше никакви проблеми срещу Давид Гофен (Белгия) и спечели с 6:2, 6:1, 6:4. Федерер даде само три гейма на съперника си в първите два сета, които продължиха 50 минути. Маестрото от Базел направи по два пробива в двете части.

В третия сет швейцарецът поведе с 4:1, но Гофен намали пасива си до 4:5. Все пак при свой сервис Федерер затвори мача след час и 28 минути престой на "Род Лейвър Арина". Швейцарецът приключи двубоя с 39 печеливши удара и 20 непредизвикани грешки. На 1/4-финалите бившият лидер в ранглистата ще играе с номер 6 Томаш Бердих (Чехия), който победи Роберто Баутиста Агут (Испания) с 4:6, 6:4, 6:3, 1:6, 6:3.

Днес Федерер регистрира своята 79-а победа в "Мелбърн Парк". Tова ще бъде негов 12-и 1/4-финал на Australian Open и общо 47-и в турнир от Големия шлем. На 34 години и 176 дни швейцарецът е най-възрастният тенисист, достигнал до тази фаза на надпреварата след Андре Агаси през 2005 г. Тогава американецът бе на 34 години и 276 дни.